Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.06.2019, 13:25

Psychopatom patrí budúcnosť. Ako ich spoznať v kolektíve?

  • Manipulátorov aj bezohľadných kariéristov väčšinou ľudsky odsudzujeme. Čo však, ak im príroda žičí?
  • Ostré lakte, nedostatok súcitu a cieľavedomosť – to všetko sú vývojové prednosti, vďaka ktorým sa psychopati množia rýchlejšie ako obyčajní ľudia, upozorňuje psychológ VLADIMÍR SVOBODA (48).
  • Psychopat spĺňa ženské sexuálne preferencie, vie lepšie klamať a v niektorých povolaniach ho potrebuje celá spoločnosť.
  • Ako dlho potrvá, kým sa táto diagnóza stane všeobecnou normou?
Psychopatom patrí budúcnosť. Ako ich spoznať v kolektíve?
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Čo vás priviedlo k tomu, že ste sa začali zaoberať vzťahom medzi psychopatickými poruchami a ich možnou výhodnosťou?
Som vojnový veterán z Afganistanu a preto ma zaujala kniha bývalého britského vojaka Andyho McNaba, ktorá sa volá Dobrý psychopat. To bol vlastne prvotný impulz na moju vedeckú prácu. On upozornil na fakt, že niektoré vlastnosti psychopatov sú pre nich veľmi výhodné. Umožňujú totiž lepšie prežitie v spoločnosti 21. storočia, kde sa kladie dôraz na výkon, úspech aj určitú tolerovanú mieru bezohľadnosti alebo rýchle rozhodovanie, ktoré je pre sociopatov typické. Oni sa dokážu rozhodnúť v sekunde, pretože nepoznajú výčitky svedomia.

Kde sa s nimi stretávame najčastejšie?
Každý rok sa zverejňuje zoznam povolaní, pri ktorých sa táto porucha vyskytuje najčastejšie. Poradie v prvej desiatke sa síce mení – niekedy je najviac psychopatov medzi novinármi, inokedy medzi chirurgmi, figurujú medzi nimi napríklad aj politici, policajti, armádni dôstojníci a manažéri veľkých firiem – a tie povolania majú vysokú spoločenskú prestíž. Prinášajú vysoké finančné ohodnotenie alebo veľkú moc. Aj novinár predsa môže článkom ovplyvniť státisíce ľudí. A jedna z dôležitých charakteristík psychopatov je, že milujú moc, schopnosť ovládať ľudí a manipulovať nimi. A nehovorím to so záporným znamienkom. Každý cicavec a každé zviera, ktoré žije vo svorke, má prirodzeného vodcu, ktorého ostatní nasledujú. Odborne sa tomu hovorí alfa samec.

A vy ich vlastnosti spájate s Darwinovou evolučnou teóriou...
Darwinova evolučná teória sa často využíva aj v experimentálnej psychológii. Ide o to, že príroda vždy uprednostňuje tie vlastnosti živých organizmov, ktoré sú výhodné pre prežitie. Prírode je úplne jedno, či je to morálne alebo nemorálne, také kategórie nemá. Všetky tvory na planéte vrátane človeka naprogramovala tak, aby bojovali o svoje prežitie, a poskytla im na to evolúciu, čo je vedecky potvrdená hypotéza o ustavičnom zlepšovaní živých organizmov. A ja tvrdím, že niektoré vlastnosti abnormálnych psychopatov môžu byť pre nich evolučnou výhodou. Spomínaný Andy McNab sa zaoberá problémami veteránov americkej armády, ktorá zamestnáva vyše štyritisíc psychológov. Majú celú sekciu PSYOPS, čo je akronym psychologických operácií, a kladú na tento výskum veľký dôraz. A McNab prišiel na to, že mnoho vojakov v osobitných jednotkách ako Delta Force alebo Navy Seals sú z 90 % psychopati – čiže vysoko inteligentní ľudia, ktorí však nemajú výčitky svedomia, takmer nepoznajú strach, neprežívajú emócie, a preto sú vlastne ideálni vojaci. Toto vo svojej práci konštatoval, mne sa to prepojilo s Darwinovou evolučnou teóriou a začal som sa zaoberať tým, kedy je vlastne výhodné správať sa ako psychopat.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.