Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.06.2019, 00:00

Bývalý kolega Dominika Dána tiež píše detektívky. Dobrý kriminalista musí mať presah do podsvetia, tvrdí

• VÁCLAV KINCL (48) je bývalý kriminalista z oddelenia vrážd, ktorý pod pseudonymom Václav Neuer píše detektívky.
  • Vychádza z reálnych prípadov, mnohé dokonca sám zažil, keď bol v aktívnej službe.
  • Zaujímavé však je, že jeho osobný príbeh by tiež mohol byť námetom pre napínaný román – expolicajt má na krku viacero paragrafov, dokonca strávil pol roka vo vyšetrovacej väzbe.
  • „Ja som dnes obvinený z toho, čo bola kedysi moja robota,“ hovorí a na margo obvinení z kontaktov s mafiánmi sa bráni: „Dobrý kriminalista musí mať presah do podsvetia, musí tam mať svoje zdroje, musí sa stretávať s vagabundmi.“
  • V čom sa policajná práca zásadne zmenila? Ako sa robí dobrý výsluch podozrivého? Ako si spomína na niekoľkomesačný pobyt v Leopoldove?
Bývalý kolega Dominika Dána tiež píše detektívky. Dobrý kriminalista musí mať presah do podsvetia, tvrdí
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Rok 2019 je ešte len v polovici a vám už vyšla druhá detektívka. To tak rýchlo píšete?
Začiatkom roka mi vyšla kniha Tiene minulosti, koncom mája Krkavčí súd. To však nie je nová kniha, ide o celkom prvý príbeh, ktorý som písal ešte v čase, keď som bol v aktívnej službe, a vyšiel pred niekoľkými rokmi v malom nakladateľstve Verbis. Teraz sme vydanie prerobili a knihu vydal Ikar, kde mi vyšli aj zvyšné tri knihy.

Čo ste na knihe prerobili?
Keď som písal prvú knihu, tak som Bratislavu nazval Metropol, ale napokon sme sa s vydavateľstvom dohodli, že normálne mesto priznáme, nemá cenu premenovať U dvoch levov na U dvoch mačiek, keď skrátka tie reálie sú aj tak všetkým známe. Mením však ulice, aby sa obete alebo ich príbuzní nespoznali, keďže príbehy často vychádzajú zo skutočnosti.

Vy ste robili na oddelení vrážd, tam vraj pracoval aj Dominik Dán, ktorého identitu verejnosť nepozná. Poznáte sa?
(Smiech) Tak trocha som tú otázku čakal. Jasné, je to môj kolega z vrážd. Neviem, čím to je, že práve tá naša robota je akosi inšpiratívna... Ale meno neprezradím!

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.