Vy ste pôvodným povolaním učiteľka. Stále učíte?
Áno, samozrejme. Dnes som napríklad ráno vstala, upiekla koláč, aby som vás mala čím ponúknuť, keď prídete. A potom som šla učiť.
Stravujete sa aj vy v školskej jedálni?
Niekedy áno. Pozriem si dopredu jedálny lístok, a keď vidím, že bude jedlo, ktoré mi nechutí, odhlásim sa. Školská jedáleň dokáže spraviť niekoľko vychýrených klasík, ktoré vždy majú úspech – pečené kura, lekvárové buchty či parené buchty, rajčinová polievka... Nemám rada karbonátky, sekanú a podobne.
Azda každá žena, čo má rodinu, varí a pečie, pričom základy má z domu. U vás to bolo ako? Mali ste vzťah k vareniu odmalička?
Kým sme nemali deti, tak sme sa s manželom stravovali prevažne v práci. Ešte aj cez víkendy sme väčšinou jedli buď u mojich, alebo jeho rodičov. Ale keď som pred desiatimi rokmi otehotnela, musela som pre zdravotné problémy zostať doma. A zrazu, keď som sa chcela najesť, musela som si navariť.
Takže dovtedy ste nevarili?
Veľmi nie. Mama veľmi dobre varila a babka piekla vychýrené koláče. Nejaké základy som mala z domu ako každé dievča, ale aj tak som sa mamy pýtala, ako robí perkelt, granadír a podobné typické domáce jedlá. Keďže moje tehotenstvo bolo rizikové, tak som si povedala, že keď si mám pripravovať stravu sama, chcem, aby bola zdravá. A tak som začala vymýšľať zdravšie alternatívy tých typických slovenských pokrmov.
Napríklad?
K perkeltu som spravila halušky zo špaldovej múky, pri pečení som do cesta dala menej cukru, používala som hlavne lokálne a čerstvé suroviny, či už zeleninu, mliečne výrobky, alebo mäso. A to je pre moje recepty t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.