Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.07.2019, 00:00

Zrada na tejto rakovine je, že nádor je veľmi rafinovaný, hovorí odborník

  • Neradi o nej počujeme, spozornieme, až keď sa začne týkať niekoho z nášho okolia alebo, nedajbože, nás.
  • „Mal som pacientov, ktorí behali maratón a nevedeli, že už majú nádor,“ hovorí gastroenterológ MUDr. RUDOLF HRČKA, CSc. (69), o karcinóme hrubého čreva a konečníka.
  • Kde robíme najväčšie chyby? Môže si človek pomôcť sám? Je kolonoskopia naozaj také strašidlo?
Zrada na tejto rakovine je, že nádor je veľmi rafinovaný, hovorí odborník
Zdroj: Miroslava Spodniaková

O rakovine hrubého čreva a konečníka sa často hovorí aj píše, no napriek tomu mnoho pacientov prichádza k lekárovi neskoro. Prečo?
Najbližšie k pravde bude asi fakt, že v podstate ide o formu preventívneho správania. A toto správanie nie je vybudované u generácie ľudí nad päťdesiat rokov. Pred dvadsiatimi rokmi, keď mali oni tridsať, možno prvýkrát počuli o prevencii. Z týchto rokov máme aj výskumy, ktoré dokazujú, že slovenská populácia je na tom takto nielen s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Už dvadsať rokov sa snažíme oslovovať verejnosť, ale zrejme to stále nestačí. Vyzerá to tak, že je to hlbší fenomén, ľudia už majú po tridsiatke zakotvené návyky a nové veci ťažšie prijímajú.

Čo by pomohlo?
Buď to musí byť agresívna reklama, alebo niečo ako STK pri motorových vozidlách, niečo dané zákonom, kde hrozia sankcie, ak to človek nedodrží. Potom sa to dá zlomiť a primať verejnosť, aby dbala na prevenciu. Ale na toto sa nikto nedá.

Ako sa to robí v zahraničí?
Podobne ako u nás, aj tam sa razí trend presviedčania. Lenže v bohatších krajinách majú na osvetu viac peňazí a od toho sa odvíja všetko.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.