Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.07.2019, 14:54

Odborník vysvetlil, prečo sme stále nespokojní, aj keď sa máme najlepšie v histórii

  • Prečo sme stále nespokojní a vymýšľame nový, lepší svet?
  • Psychiater a popularizátor vedy prof. CYRIL HÖSCHL (69) vysvetľuje, že ľudstvo bolo také vždy.
  • Na začiatku inteligentní ľudia a dobrá myšlienka, na konci holokaust, genocída a gulagy.
Odborník vysvetlil, prečo sme stále nespokojní, aj keď sa máme najlepšie v histórii
Zdroj: TASR/AP

Hovorí sa, že ľudia nemajú radi zmeny a neistotu a že podvedome túžia po poriadku a nejakom systéme. Keď to preženieme, môže byť, paradoxne, príjemnejšia totalita než neistá sloboda?
To je večná téma súbojov rôznych tendencií, ktoré sa v nás stretávajú. My niečo chceme a zároveň sa toho bojíme, alebo, naopak, niečo odmietame a zároveň po tom túžime. Každý potrebuje určitý pocit istoty, čo je základná ľudská potreba. Každé bábätko je fixované na matku, pretože uspokojuje jeho základné potreby a vytvára pocit bezpečia. Na druhej strane vo chvíli, keď je potreba bezpečia naplnená, tak sa okamžite prebúdzajú tendencie ju nejakým spôsobom prebúrať. V Amerike vo Wisconsin Diagnostic Laboratories pred rokmi skúmali tieto javy u opičiek, na ktorých možno tieto princípy krásne demonštrovať. Mláďa po narodení vyžadovalo stopercentnú ochranu a starostlivosť matky, ale postupom času z tohto bezpečia podnikalo exkurzie tvárou v tvár neznámemu. Dali im napríklad do koterca hračku bubeníčka, ktorý bubnoval a robil rámus, čo bolo pre malé opičky obzvlášť strašidelné. Tie mláďatá sa postupne zvedavo odvážili k nemu bližšie, ale vždy to opäť viedlo k nárastu strachu a návratu k matke. V jej bezpečnom náručí sa však zase začala zvyšovať zvedavosť. A medzi týmito dvoma pólmi prebiehajú neustále dlhšie a dlhšie exkurzie.

A my ľudia to robíme rovnako?
Iste, každý jedinec v mladosti nadobúda väčšie a väčšie odstredivé tendencie, až nakoniec v puberte tú matku a svoje hniezdo opustí a vydá sa do neznámeho sveta.

Ten princíp platí aj u dospelých?
Áno, neustále pendlujeme medzi potrebou objavovať neznáme, čiže medzi zvedavosťou, kreativitou, a na druhej strane potrebou istoty a bezpečia alebo lipnutí na tom, čo už poznáme a čo sa nám osvedčilo. U niektorých tieto oscilácie prebiehajú smerom k rizikovejšiemu správaniu, u iných smerom ku konzervatívnejšiemu. Niečo podobné vidíme aj v politike, kde máte strany, ktoré ponúkajú neustálu zmenu, pokrok a transformácie a potom strany, ktoré, naopak, ponúkajú lipnutie na starých tradičných hodnotách, ako je rodina, doterajší poriadok a presvedčenie, že najväčšie nešťastie spočíva v neschopnosti zotrvať pokojne na mieste.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.