Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.07.2019, 14:03

Bitkár a násilník alebo obeť? Známy český spevák bojoval proti mafii, guľka ho škrtla o temeno

• Jeho otec pochádza zo slovensko-maďarského pohraničia, mama je z Moravy. Pesničkár MARTIN MAXA (58) sa viac ako hudbou napokon presadil maľovaním.
  • Jeho hyperrealistické obrazy našli majetných kupcov v susednom Nemecku.
  • Ako chlapec s gitarou sa hrial na výslní na prelome tisícročí (v roku 2000 hitový album C´est la vie, rok nato tretie miesto v Českom slávikovi).
  • Sláva mu však šťastie nepriniesla. Naopak, stal sa obeťou vydierania. Bojoval s mafiou, a keď prežil aj útok strelnou zbraňou, užil označenie bitkár a násilník.
  • Násilie nenávidí, je pacifista a nerozumie, čím si vyslúžil práve taký mediálny obraz.
  • Pre svoje deti by rád zostal morálnym vzorom. Rovnakým, akým sú pre neho samého dodnes postavy z pera Karla Maya.
Bitkár a násilník alebo obeť? Známy český spevák bojoval proti mafii, guľka ho škrtla o temeno
Zdroj: MAFRA/Iveta Lhotská

Ste patriot z Litvínova, civilným menom Ivan Varga, máte blond vlasy a modré oči. Nečudujete sa, že premýšľam o vašom pôvode?
Nie. Pochádzam z intelektuálne zmiešanej rodiny. Mama je z moravskej veľkostatkárskej rodiny, ktorá bola v 50. rokoch v dôsledku čistiek rozprášená. Môjmu dedkovi zabavili všetky polia a majetky a ako kulaka ho zavreli do väzenia a mama sa ocitla ako vysťahovalec v Blansku, kam bola nasadená do ťažkého priemyslu. Tam sa zoznámila s otcom, ktorý pochádza zo slovensko-maďarského pohraničia, a vtedy tam narukoval. Obaja boli veľmi chudobní, bývali po ubytovniach, a tak využili príležitosti získať byt v severných Čechách v Litvínove, kde vtedy prebiehala veľká bytová výstavba súvisiaca s industrializáciou. Ja som sa narodil už v mosteckej pôrodnici.

Prečo ten termín „intelektuálne zmiešaná rodina“?
Pretože mama bola vzdelaná dáma a otec jadrný človek, typický horal. Mal zvláštnu životnú filozofiu, ktorá sa však mne veľmi páčila. Používal sedliacky rozum a vystačil si s ním po celý život. Mimochodom, ten jeho nekomplikovaný pohľad na svet by som odporúčal dnešným intelektuálom, možno by konečne trafili na to, čo vlastne hľadajú.

Takže mama dbala na vaše vzdelanie?
Mal som k nej po duševnej stránke asi bližšie. Ona je sčítaná a má vzťah k umeniu. Preto ma odmalička sprevádzalo maľovanie, poézia, gitara... A áno, to ona lipla na tom, aby som mal dobré vzdelanie. Keby bol v tomto smere rozhodoval otec, mohol som sa pokojne vyučiť za zámočníka.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.