Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
20.07.2019, 00:00

Nedajú sa ani vykašľať, ani vysmrkať. Čo s nami robia mikroplasty?

  • Vdychujeme ich a sú aj v jedlách a v nápojoch. Skutočné množstvo mikroplastov, ktoré sa nám takto dostane do organizmu, je omnoho vyššie, než si myslíme.
  • Ako môžu tieto mikročastice ovplyvniť naše zdravie?
Nedajú sa ani vykašľať, ani vysmrkať. Čo s nami robia mikroplasty?
Zdroj: Dreamstime

Priemerný človek zje ročne najmenej 50-tisíc častíc mikroplastov a rovnaké množstvo ich aj vdýchne. Vyplýva to z prvej vedeckej štúdie, ktorá sa snažila odhadnúť, aké množstvo plastových znečisťujúcich látok človek skonzumuje. No skutočné množstvo je pravdepodobne oveľa vyššie, pretože vedci na obsah plastovej kontaminácie analyzovali len malé množstvo jedál a nápojov. Zistili však napríklad aj to, že množstvo skonzumovaných častíc dramaticky zvyšuje aj pitie veľkého množstva balenej vody.

Sú aj v pive

Čo všetko presne môžu mikroplasty spôsobovať v našom organizme, zatiaľ známe nie je, odborníci však predpokladajú, že sa z nich môžu uvoľňovať toxické látky. A niektoré častice sú také malé, že môžu preniknúť ľudským tkanivom a spustiť napríklad imunitnú reakciu.

Mikroplasty sa postupne rozšírili po celej zemeguli. Vytvárame ich všetci, vznikajú väčšinou rozpadom plastového odpadu, opotrebovaním pneumatík, praním syntetického oblečenia – odkiaľ sa dostávajú do odpadových vôd. Vedci ich nachádzajú doslova všade, vo vzduchu, v pôde, riekach, ba dokonca aj v najhlbších oceánoch na svete. Podľa údajov OSN spred dvoch rokov pláva vo svetových oceánoch až 51 biliónov mikročastíc, čo je 500-krát viac, ako je v našej galaxii hviezd. Objavené boli aj vo vode z vodovodu a v balenej vode, v morských plodoch či v pive.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.