Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.07.2019, 00:00

Skryté príčiny vzniku chorôb: Psychika ako spúšťač

  • Tiež veríte tomu, že chorobu „dostanete“ alebo niekde „chytíte“? A čo keď je to možno trochu inak?
  • Medicína dnes opatrne skúma možnosti, že dlhodobý stres nám znižuje obranyschopnosť a o problémy si tak často koledujeme sami.
  • Vplyvu psychiky na imunitu sa venuje psychológ MARTIN POSPÍCHAL (40), ktorý hovorí: „Množia sa štúdie, ktoré ukazujú, že veľa ľudí so závažnými chorobami tela prešlo pred ochorením výrazným a dlhodobým stresom.“
Skryté príčiny vzniku chorôb: Psychika ako spúšťač
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Ako sú telo a duša, alebo hovorme psychika, prepojené? Nie je to trochu alternatívny pohľad?
Áno, znie to trochu ezotericky. Lenže veda postupne dospela k tomu, že myseľ, mozog a ostatné časti nášho tela určitým spôsobom prepojené sú.

Nejaký konkrétny príklad?
Stačí si spomenúť na to, že sa vám niečo škaredé snívalo. Ráno sa prebudíte a hoci sa s telom vôbec nič nedialo a ležalo na posteli, napriek tomu máme za sebou intenzívny zážitok a sme spotení, búši nám srdce a je nám nepríjemne. Myšlienka sa nejako prejavila na emočnej hladine a zároveň aj na našom tele.

Ako ten proces prebieha?
Napríklad tak, že sa prežitok prejaví v mozgu v podobe nervových impulzov, ktoré následne spustia konkrétnu hormonálnu kaskádu v našom tele tak, ako je to pri strese.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 98% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.