StoryEditor

Slovenský dobrodruh o Latinskej Amerike: Belosi sú považovaní za boháčov, je to tam ako v telenovele

25.01.2022, 23:00
Ako dvadsaťročný sa vybral na stáž do Venezuely a odvtedy sa slovenský cestovateľ, dobrodruh a fotograf Michal Hertlík (28) pravidelne vracia na druhý breh Atlantiku.

Cestovateľskému koníčku pandémia veľmi nepraje. Ako dlho ste neboli v zahraničí?

Ja, ktorý milujem svet, som dva roky neopustil Slovensko. Ale nebolo to len pre pandémiu, mal som prácu na trvalý pracovný pomer, a tak som nemohol toľko cestovať. Napokon však neľutujem, pretože som vďaka tomu pochodil Slovensko, a môžem povedať, že máme prekrásnu krajinu, množstvo zaujímavých miest. Bolo to obohacujúce.

Archív HN

A ako hodnotíte domáci turizmus?

(Smiech) Nepopieram, že v oblasti služieb pre turistov máme čo zlepšovať, ale ja také veci ani nevnímam. V Európe sme veľmi rozmaznaní, potrpíme si na komfort pri cestovaní, lenže keď človek precestuje napríklad Nikaraguu, tak ho veru len tak hocičo neprekvapí. Latinská Amerika ma naučila užívať si miesta a ľudí, pohodlie vôbec neriešim.

Kde sa zrodila vaša láska k Latinskej Amerike?

Odmalička som túžil objavovať svet. Pri posteli som mal glóbus a celé hodiny som naň dokázal hľadieť, otáčať ho z každej strany. S rovnakým nadšením ma bavilo listovať v atlasoch, mám ich desiatky. Zemepis a geografia boli moje obľúbené predmety, poznal som vlajky a hlavné mestá všetkých štátov. Sníval som o tom, že budem cestovateľ. Keď som sa ako dvanásťročný začal učiť španielčinu, tak to do seba zapadlo – chcel som sa zdokonaliť v jazyku a na to je najlepšie vybrať sa do krajiny, kde ním hovoria. Ako dvadsaťročný som sa prvýkrát vybral do Latinskej Ameriky, bolo to v roku 2013.

V galérii si pozrite nádherné fotografie z jeho ciest:

Ktorá krajina vás vtedy zlákala?

Venezuela. Mal som tam niekoľkotýždňovú stáž, a keď sa skončila, cestoval som po krajine. Učarovalo mi to natoľko, že som si povedal, že postupne precestujem celú Latinskú Ameriku. O dva roky som sa vrátil a niekoľko mesiacov pobudol v Paname, v roku 2017 som bol na Kube a v Mexiku a v roku 2018 sa mi podarilo prejsť až sedem krajín – Peru, Bolíviu, Čile, Argentínu, Paraguaj, Uruguaj a Brazíliu. Krátko nato som išiel na tri mesiace do Ekvádoru a v roku 2019 som bol tri mesiace v Nikarague. A to bol vlastne posledný výlet, keďže potom prišla pandémia.

Keď to takto vyratúvate, tak som si uvedomila, že o Latinskej Amerike veľa neviem, okrem toho, že tam vznikajú telenovely. Ale bežný život je asi iný ako v telenovele, nie?

(Smiech) Ani nie. Práveže som si tam niekedy pripadal ako v telenovele.

Tamojší ľudia sú veľmi vášniví a temperamentní. Ak by som mal Latinskú Ameriku vystihnúť troma slovami, tak by to boli temperament, farebnosť a spontánnosť. To sú tri veci, ktoré sa mi automaticky vybavia – tamojší ľudia sú veľmi temperamentní, všetko okolo je farebné a veci sa dejú spontánne, nemá zmysel plánovať.

A vy rád plánujete?

Práveže si zvyknem cesty plánovať, ale Latinská Amerika mi v tomto smere dala poriadnu príučku. Čokoľvek som si naplánoval, tak napokon sa veci udiali celkom inak. Tam sa žije v duchu hesla mañana (španielsky výraz pre zajtrajšok, pozn. red.), nikto sa nestresuje a nikam sa neponáhľa. V praxi to však ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-12-07 10:09:12 - Feat.: 0 - Title: Slovenský dobrodruh: Prečo sa už belosi nejedia a kde hľadať cestovateľský grál mimo masoviek? 02 - Modified: 2021-12-20 14:37:55 - Feat.: 0 - Title: Zabudnuté a utajené krásy Slovenska: Tieto úchvatné miesta prekvapia aj skúseného cestovateľa 03 - Modified: 2022-01-03 07:21:13 - Feat.: 0 - Title: Cestovateľ: Aké miesta nám svet môže závidieť, ktoré za to nestoja a prečo sú Tatry otrasné na dovolenku? 04 - Modified: 2022-01-13 15:23:55 - Feat.: 0 - Title: Cestovateľ o pravej tvári Ruska: Policajný štát a orientálny bordel. 30 miliónov ľudí nemá záchod
01 - Modified: 2024-04-19 07:00:00 - Feat.: - Title: Nechoďte sem, odkazuje turistom talianske mestečko. Bojí sa náporu turistov, môže za to nový seriál od Netflixu 02 - Modified: 2024-04-16 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľká zmena pre ľudí s postihnutím: Cestovanie bude ľahšie vďaka európskym preukazom 03 - Modified: 2024-04-16 07:45:48 - Feat.: - Title: Veľká zmena pre ľudí s postihnutím: Cestovanie bude ľahšie vďaka európskym preukazom 04 - Modified: 2024-04-13 11:30:00 - Feat.: - Title: Najpodivnejší kus zeme? Toto územie patrí jednému štátu, no je obklopené iným štátom, ktorý je obklopený ďalším štátom 05 - Modified: 2024-04-12 08:30:00 - Feat.: - Title: Dovolenkový raj Slovákov už nechce turistov. Plánujú demonštrácie, hladovku aj paralýzu najväčšieho letiska
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
19. apríl 2024 09:42