Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.08.2019, 15:05

Záhadní Neandertálci. Nová teória ukazuje, prečo mohli vymrieť

  • Neandertálci, naši najbližší vymretí bratranci (možno aj porovnateľne inteligentní), sú dodnes tak trochu záhadou.
  • Stále nevieme, prečo pred 35 000 až 28 000 rokmi vyhynuli. Teraz sa objavila nová teória...
Záhadní Neandertálci. Nová teória ukazuje, prečo mohli vymrieť
Zdroj: Reuters

Môžeme za vymretie neandertálcov my, homo sapiens? Zmena klímy? Úbytok veľkých zvierat, na ktoré sa, na rozdiel od našich prapredkov, špecializovali? Záhadná choroba, na ktorú nemali protilátky? Antropológovia z univerzity v Marseille prišli teraz s inou teóriou – totiž, že ich vymretie mohol spôsobiť veľmi drobný výpadok v plodnosti.

Najviac ich bolo 70-tisíc

Neandertálci asi nikdy neboli príliš plodní a ich populácia zrejme klesala už pred príchodom konkurenčných homo sapiens – možno aj preto žili v najviac 15-členných tlupách. Dochované kostry svedčia o podvýžive aj množstve ďalších chorôb, rolu mohla zohrávať tiež malá hustota osídlenia a z toho vyplývajúce príbuzenské kríženie a nízka genetická variabilita. Na druhej strane – ani našich prapredkov nebola v tej dobe práve armáda. Ešte pred 28 000 rokmi, keď sa už stopa posledných neandertálcov pomaly stráca, žilo na území dnešného Česka len okolo 1 000 príslušníkov homo sapiens (hlavne na Morave) a po celom svete ich bolo okolo 100 000. Stále to však bolo viac, než kedy bolo neandertálcov. Aj pred 110 000 – 130 000 rokmi, keď neandertálci ovládali územie od brehov Británie cez Sibír až po dnešnú Sýriu, ich žilo v celej Európe a v Ázii maximálne 70 000.

Francúzski vedci teraz vytvorili počítačový model a zistili, že aj malý pokles pôrodnosti (iba o 2,7 %) by v priebehu 10 000 rokov dokázal zraziť počet neandertálcov pod hranicu 5 000. Čo biológovia pokladajú za métu, ktorá oddeľuje prežitie od vyhynutia, pretože živočíšny druh prichádza o genetickú rozmanitosť. Pravda, neplatí to vždy. Minimálne dvakrát v histórii sme sa totiž okolo tejto kritickej hranice motali aj my, homo sapiens.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.