Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.08.2019, 18:00

Magické tajomstvá tatranských plies. Čo skrývajú pod hladinou?

• Tatranské plesá ukazuje úplne inak, ako ich poznáme my z brehu.
  • Ing. MIROSLAV POMAJDÍK (58) ako potápač roky fotí plesá spod hladiny a prináša unikátne a tajomné zábery, aké by sme inak nemali šancu vidieť.
  • Na jeseň by mu mala vyjsť kniha Moje tatranské plesá, na budúci rok by chcel začať o magickom prostredí pod hladinou plies točiť film.
Magické tajomstvá tatranských plies. Čo skrývajú pod hladinou?
Zdroj: Wikimedia

Desiatky rokov sa potápate. Ako ste s tým začali?
Vždy sa pri tej spomienke smejem, lebo je to trochu klišé – o potápaní som hovoril už ako malý chalan. Keď sa ma pýtali, čím chcem byť, tak ak neberiem do úvahy tradičných smetiarov a kozmonautov, hovorieval som, že budem potápačom. Odmalička ma lákala každá mláka, každý žabník, rybník. Všetko, čo bolo pod vodou, sa mi zdalo tajomné.

Čo na to hovorilo okolie, keď ste chceli byť odmalička potápač?
Jedna pani učiteľka mi hovorila, že joj, potápačom nemôžeš byť, to nie je práca, ale koníček. Ja som po potápaní napriek tomu túžil a úplné zasiahnutie Amorovým šípom bola kniha 20-tisíc míľ pod morom od Jula Verna, tá ma ešte viac nakopla. Vydržalo mi to dodnes.

Napriek tomu ste však študovali strojarinu...
A to mi aj pomohlo, som vyštudovaný konštruktér, čo som v začiatkoch potápania využil pri výrobe vodotesných puzdier pre kamery a fotoaparáty. Vtedy ani na Západe neboli bežne dostupné vodotesné puzdrá, a ak sa aj dali kúpiť, boli veľmi drahé. Vďaka tomu, že som si ich vedel navrhnúť a vyrobiť sám, mohol som pod vodou začať fotiť a filmovať.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.