Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.08.2019, 00:00

Horolezec Pavol Rajčan: Slovensko je na ferraty pre turistov ako stvorené

  • Pár kusov železa a lano vedia urobiť aj z pustého miesta atrakciu, ku ktorej prídu denne stovky ľudí.
  • Čakajú síce v polhodinových radoch, ale na konci aj tak odchádzajú s úsmevom a zážitkami.
  • Via ferraty sa rozmáhajú aj na Slovensku a najnovšie pribudol 80-metrový lanový most na Skalke v Kremnických horách.
  • Jedným z realizátorov via ferraty a mosta je horolezec PAVOL RAJČAN (40), ktorý hovorí, že zažívame veľký rozmach trávenia času v slovenskej prírode a tvrdí, že Slovensko má v tom fantastický potenciál.
Horolezec Pavol Rajčan: Slovensko je na ferraty pre turistov ako stvorené
Zdroj: Richard Filipko

Pri malých skalkách vidieť plno amatérskych horolezcov, v Tatrách sú plné turistické chodníky, ľudia idú tiež na umelé lezecké steny. Je boom lezenia?
Celkovo je boom športovania v prírode, bol som napríklad na behu Kordícky extrém a v každej kategórii bolo 350 ľudí. Perfektne ide aj cyklistika v horskom prostredí, jednoducho ľudia sú vonku. Druhá vec sú umelé steny, na ktorých lezú, a to sa potom automaticky premieta aj vonku na skalkách.

Čím to je?
Z lezenia vznikol fantastický šport, pri ktorom si každý precvičí celé telo. Voľakedy bolo horolezectvo spojením psyché so športovým výkonom. Teraz už psyché nie je také prítomné, ľudia sa nechcú báť o život, snažia sa vyhľadávať lezecké cesty s čo najbezpečnejším istením a smeruje to k čisto športovej aktivite spojenej so zážitkom. Je to prúd, ktorý prichádza zo Západu.

Z ktorých krajín?
Najviac asi z Talianska, kde sú aj vo vysokých horách veľmi dobre zaistené cesty, sú lokality, kde je borhák (malé istiace železo v skale) každé štyri metre. Tam sa ľudia neboja ísť do 400-metrovej skoro kolmej steny, lezú si, ako keby boli na 15-metrovej skalke. V tom nastal ten zlom vnímania horolezectva, že ide o šport v prírode a čoraz viac sa potláča pravdepodobnosť zranení, je to stále bezpečnejšie. Majú tiež množstvo via ferrát, podobné je to aj v Rakúsku. A teraz je ohromný nárast via ferrát aj u nás, pred časom urobili via ferratu na Martinských holiach, v Slovenskom raji, v Tatranskej kotline a najnovšie sme urobili via ferratu na Skalke v Kremnických vrchoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.