Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.08.2019, 13:49

O chorej spoločnosti, kríze rodiny a kulte mladosti

  • Spoločnosť síce bohatne, napriek tomu je nervózna a rozdelená azda ako nikdy predtým.
  • Nad tým, prečo to tak je a čo všetko sme v poslednom čase postrácali, sa zamýšľa lekár, psychiater, vysokoškolský profesor, gréckokatolícky kňaz a esperantista prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. JAROSLAV MAXMILIÁN KAŠPARŮ (69) Ph. D., dr. h. c.
  • „Naša spoločnosť je chorľavá, pretože sa príliš zmaterializovala. Sme ako bludní Holanďania, ktorí plávajú, ale nevedia kam,“ hovorí a dodáva, že ak chceme ísť dopredu, musíme sa vrátiť späť.
  • V čom? A prečo?
O chorej spoločnosti, kríze rodiny a kulte mladosti
Zdroj: Dreamstime

Vďaka vášmu povolaniu sa s vami chodia porozprávať ľudia ako pacienti s psychiatrom či ako veriaci s kňazom. Majú obe tieto skupiny ľudí nejaké spoločné problémy?
Je tam jeden základný rozdiel – jedni sa chodia vyrozprávať a druhí sa chodia vyspovedať. Problémy majú, povedal by som, rovnaké, ale výsledok vyrozprávania a vyspovedania je rozdielny. Po rozhovore s psychiatrom odchádza človek s polovičnou bolesťou, pretože zdieľaná bolesť je polovičná bolesť, zatiaľ čo po rozhovore s kňazom odchádza človek s vedomím začiatku nového života. Pri spovedi zanechá človek svoju minulosť, čo nie je možné v žiadnej psychiatrickej ordinácii. V tej sa podelí o svoj osud, ale minulosť so sebou vláči ďalej.

Musí byť človek naozaj veriacim, aby spoveď takto fungovala?
Áno, inak by to bolo psychoterapeutické sedenie. No je tiež pravda, že za mnou do spovednice, alebo tej skrine v kostole, ako jej niektorí ľudia hovoria, chodia ľudia ako za psychiatrom a v ordinácii sa zase chcú vyspovedať. Funguje to teda vzájomne a ja si myslím, že je to dobre.

Aké problémy teda spájajú dnešnú spoločnosť?
Povedal by som, že dnešné problémy spoločnosť skôr rozdeľujú. Spája ju však istá nespokojnosť, ktorá pramení z toho, že nemáme iné problémy ako tie, ktoré si sami vymyslíme.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.