Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.08.2019, 00:00

Červy ako suvenír. Z dovolenky si vozíme aj nebezpečné parazity

  • Mnohým občas napadne, či v sebe nemajú nejakého parazita. Pravdepodobne nemajú, ale na dovolenke sa im táto predstava môže splniť.
  • „Väčšinou si ľudia nájdu hrčku, odkiaľ je červa možné vytiahnuť,“ vraví známy slovenský parazitológ prof. RNDr. FRANTIŠEK ONDRISKA, PhD. (66), ktorý ako prvý na Slovensku diagnostikoval akantaméby z oka ako pôvodcu zápalu rohovky.
  • Akého parazita ste si možno priniesli z dovolenky?
  • Čo môžete „chytiť“ v slovenskej prírode?
  • Ktoré cudzopasníky vás môžu usmrtiť?
Červy ako suvenír. Z dovolenky si vozíme aj nebezpečné parazity
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Keď si človek prinesie domov z dovolenky parazita, je zrejme už neskoro. Ako sa mu mohol vyhnúť?
Ak ľudia idú do nejakých rizikových oblastí, trópov alebo subtrópov, mali by sa ešte pred vycestovaním do danej krajiny vybaviť potrebnými vedomosťami o rizikách výskytu parazitárnych a iných infekcií a ochranou pred nimi. Potrebné rady a poučenie, preventívne očkovania, protimalarickú profylaxiu poskytnú zdravotnícke zariadenia, ktoré sa zaoberajú cestovnou medicínou a cudzokrajnými chorobami. Rozhodne odporúčam tieto zariadenia pred vycestovaním navštíviť.

Dá sa očkovať aj proti niečomu inému ako malárii?
Proti vírusovým a bakteriálnym ochoreniam, proti parazitom nie. Ide o pomerne zložité organizmy, zatiaľ nemáme vakcínu napríklad ani proti toxoplazmóze.

Hovorí sa, že ak napríklad budeme jesť cesnak, nebudeme mať hlísty...
To je taká prírodná prevencia, ktorá čiastočne pomôže, ale neodstráni príčinu toho-ktorého ochorenia. Tam už treba siahnuť po liekoch.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.