Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
31.08.2019, 15:15

Planéta sa výrazne otepľuje. Odborník vysvetlil, čo to môže pre nás znamenať

  • Za posledné desaťročie sa klíma na Zemi premenila tak radikálne, že väčšina vedcov nemá pre nás príliš pozitívne vyhliadky.
  • „Počíta sa už s tým, že globálna priemerná teplota vzrastie do roku 2045 o viac ako dva stupne, s čím budú mať problém nielen živočíchy a rastliny, ale aj my, pretože sa na globálne oteplený svet zatiaľ nijako nepripravujeme,“ hovorí biológ prof. Ing. JAROSLAV PETR (60), DrSc.
Planéta sa výrazne otepľuje. Odborník vysvetlil, čo to môže pre nás znamenať
Zdroj: Shutterstock

Naozaj je to, pokiaľ ide o klimatické zmeny, také vážne, alebo sa len zbytočne strašíme?

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že ako obyvatelia Zeme máme obrovské šťastie, pretože sa Zem pohybuje práve v takej akurátnej vzdialenosti od Slnka. Ani veľmi blízko, ani veľmi ďaleko, a ešte máme okolo planéty práve akurátne množstvo skleníkových plynov. Tie sú v atmosfére dobré, pretože držia teplo a planéta vďaka nim nechladne. Keď sa pozrieme napríklad na Mars, ktorý tiež nie je tak úplne zle vzdialený od Slnka, ale skleníkových plynov má podstatne menej, zistíme, že je tam hrozná zima, nejakých –170 °C. Venuša je tiež dobre umiestnená, no skleníkových plynov má zase príliš veľa a je tam vyše 400 °C. Merkúr je k Slnku podstatne bližšie ako Zem, ale pretože okolo seba nemá tento skleník, tak je tam na póloch –90 °C. Takže vlastne máme obrovské šťastie.

Zdroj: Téma

Naša klíma sa však momentálne výrazne premieňa.

To áno, no nie je to nič, čo by sa tu už nedialo v minulosti. Asi pred 650 miliónmi rokov bola Zem jedna veľká snehová guľa. Všetko bolo pod snehom a ľadom a voľné oceány v podstate neexistovali (priemerná teplota bola okolo –50 °C, pozn. red.). Pred 450 miliónmi rokov mali zase oceány priemernú teplotu 35 °C až 40 °C a ryby v nich vtedy zažívali rozkvet. Pred 25 – 50 miliónmi rokov rástli na úrovni Grónska, kde je dnes ľadovec, palmy a žili tam krokodíly. Takže naša planéta tým už prešla mnohokrát. Faktom však je, že náš druh, homo sapiens, je tu nejakých 300 000 rokov, a hoci zmeny klímy prežíval v dobách ľadových a medziľadových, takúto rapídne rýchlu zmenu, aká sa odohráva dnes, ešte nezažil.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.