StoryEditor

Liečia krvný tlak, nespavosť, či prostatu. Bylinky zvyčajne pomáhajú, na niektoré si však treba dať pozor

05.10.2019, 00:00
Rastlinná „lekáreň“ predstavuje obrovskú zásobáreň látok, ktoré príroda s predstihom pripravila pre situácie, v ktorých ich budeme potrebovať.

Liečiť choroby a mierniť bolesť pomocou rastlín sa ľudstvo snaží už od svojho zrodu. Milióny rokov. Ostatne, aj dnešné divoké šimpanzy cielene zbierajú liečivé byliny, ktoré si kladú na rany. A kostrové vzorky neandertálcov svedčia o tom, že aj naši pravekí bratranci používali na zápalové ochorenia dutiny ústnej napríklad kôru z topoľa. Podľa vedcov totiž pôsobí ako prírodné antibiotikum. Rastliny a odvary z nich boli jedinou účinnou zbraňou proti chorobám až do 19. storočia. Z nich potom vyšiel aj rad dnes používaných liekov.

​„Aj pôvod prvého syntetického lieku, kyseliny acetylsalicylovej, je v prírode,“ opisuje Pharm. Dr. Ivana Lánová vznik najstaršieho synteticky pripraveného liečiva, dnes bežne predávaného napríklad pod názvami Aspirín, Acylpyrín alebo Anopyrín. Takzvané salicyláty, ktoré sú zložkami vŕbového lístia a kôry, boli používané už v starovekom Egypte. „A v roku 1897 bola potom syntetizovaná kyselina acetylsalicylová,“ datuje lekárnička vznik populárneho lieku proti bolesti a horúčke.

Aj napriek veľkému boomu syntetických liečiv a ich priemyselnej výrobe stále existujú lieky, ktoré obsahujú skutočné výťažky z rastlín. A nie je ich málo. Najčastejšie siahajú pacienti po bylinkách ako doplnkoch ku klasickej liečbe. Asi najrozšírenejšie sú vo forme bylinných čajov, mastí, sirupov alebo kvapiek. „Z jednodruhových čajov sú najpredávanejšie harmanček, repík, medovka, lipa, šalvia či žihľava. Zo zmesí vyhrávajú čaje na liečbu urologických ťažkostí, pri problémoch s prieduškami, pri nachladnutí, nespavosti či zažívacích ťažkostiach. Druhé miesto obsadzujú sirupy a pastilky na kašeľ. Väčšinou bývajú vyrobené zo skorocelu, z materinej dúšky, islandského lišajníka, tymianu, ibiša a brečtanu,“ hovorí Ivana Lánová.

Palma trpasličia na prostatu

Pretože čoraz častejšie predpisovanie antibiotík vedie k vzniku odolných superbacilov, ktoré sú súčasnými liekmi už pomaly nezničiteľné, hľadá mnoho ľudí v boji so zákernými baktériami účinnú zbraň práve v prírodných produktoch. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je liečba rastlinami praktizovaná trikrát až štyrikrát častejšie ako klasická medicína. Antibakteriálne a imunostimulačné účinky sa napríklad prisudzujú muškátu Pelargonium sidoides. Hovorí sa mu „juhoafrická pelargónia“ alebo „umckaloabo“, čo v africkom jazyku zulu znamená „silný kašeľ“. Práve na ten totiž extrakt, ktorý sa z koreňa tejto rastliny vyrába, pôsobí liečivo. „Prispieva k liečbe bronchitídy vo fáze, keď ešte nevyžaduje antibiotickú liečbu. Počas ochorenia horných dýchacích ciest možno podávať aj echinaceové prípravky, ktorým sa prisudzuje protizápalový úči...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-25 18:00:00 - Feat.: - Title: Temná stránka známych byliniek: Síce vedia pomôcť, ale aj vo veľkom uškodiť, dajte si na to pozor 02 - Modified: 2023-01-21 18:00:00 - Feat.: - Title: Strie má väčšina z nás: Dobrá správa, vďaka týmto domácim trikom sa ich môžete zbaviť 03 - Modified: 2023-01-23 13:00:13 - Feat.: - Title: Zbavte sa nepríjemného herpesu či kútiku na ústach: Pomôcť vám môžu tieto liečivé bylinky 04 - Modified: 2022-12-02 08:41:29 - Feat.: - Title: Vypestujte si doma vlastných bojovníkov proti prechladnutiu: Tieto bylinky uľavia od kašľa či nádchy 05 - Modified: 2022-09-04 13:00:00 - Feat.: - Title: Septembrové bylinky vyliečia psychiku, kašeľ aj imunitu. Naordinujte si medovku, cesnak či chren
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
01. február 2023 07:11