Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.10.2019, 15:30

Keď duša trpí. Človeka s psychickými problémami má v rodine každý, ako o tom komunikovať?

  • Na Slovensku trpí duševnými chorobami 500-tisíc ľudí, 5-tisíc ľudí sa vlani pokúsilo o samovraždu, vyše 500 ľudí ju aj dokonalo.
  • Prakticky každý má v širšej rodine niekoho s psychickými problémami.
  • Slovenský psychiater MUDr. PETER BREIER (69) v minulosti zakladal Ligu pre duševné zdravie, v ktorej stále pôsobí a organizuje projekt Duša a film.
  • Ten sa zameriava na premietnutie filmu s tematikou duševného zdravia a následnú diskusiu.
  • Prečo sú niektoré odbory slovenskej psychiatrie v katastrofálnom stave? Rastie počet ľudí s depresiami? A ako sa dá rozprávať o duševných chorobách, sme otvorenejší?
Keď duša trpí. Človeka s psychickými problémami má v rodine každý, ako o tom komunikovať?
Zdroj: Peter Mayer

Pacienti musia niekedy čakať na termín u lekára aj tri mesiace. Prečo, sú psychiatri preťažení?
Keď psychiater zistí, že ide o naliehavý prípad, ktorý treba okamžite riešiť, tak ho rieši, ale ak je možné ho riešiť aj neskôr, čakanie je naozaj aj tri mesiace. Jeden psychiater vybaví denne 25 až 30 pacientov, a to hovorím priemer za celý rok. Ak si z toho odpočítate dni dovolenky a ďalšie dni, keď nie je v práci, odpočítame tiež administratívu, ktorú musia psychiatri robiť, vychádza niekoľko minút na jedného pacienta.

Koľko by psychiater na pacienta potreboval?
Keď je pacient na návšteve prvýkrát, vyšetrenie s odobratím celej jeho anamnézy a vyrozprávaním všetkých problémov určite trvá niekoľko hodín.

To však vyzerá dramaticky, ak má iba pár minút.
Aj to dramatické je.

V akej oblasti psychiatrie je to najhoršie?
Veľmi vážna situácia je v detskej psychiatrii, na Slovensku je v súčasnosti v ambulanciách 43 detských psychiatrov, čo je veľmi málo. Keď sme vlani hovorili, že situácia je veľmi zlá, bolo ešte 48 lekárov, teraz ich počet znova klesol.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.