Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.10.2019, 15:00

Majú ich takmer všetci a zvyknú sa vracať. Ako bojovať proti kŕčovým žilám?

  • Ak sa raz objavia, zostanú vám pravdepodobne verné.
  • Kŕčové žily, teda varixy, sú totiž ochorením na celý život.
  • „Najťažším následkom neliečených kŕčových žíl je vo vyššom veku tvorba vredov predkolenia,“ upozorňuje špecialista a cievny chirurg MUDr. ĽUBOR LEHOTSKÝ (62).
  • Ako im prechádzať a kto je ohrozený? Ktorá operačná metóda je najlepšia? Prečo sa občas vrátia?
Majú ich takmer všetci a zvyknú sa vracať. Ako bojovať proti kŕčovým žilám?
Zdroj: Dreamstime

Prečo sa varixom ľudovo hovorí kŕčové žily?

Môže to byť aj podľa ich príznakov – pacienti mávajú pri tomto cievnom ochorení kŕče, a aj pre ich vzhľad, ako postihnuté žily vyzerajú. Varixy sú totiž rozšírené žily, na ktorých sa tvoria akoby hrčky.

Čo je príčinou, že sa tam vytvárajú?

Ide o vrodenú menejcennosť – oslabenie žilovej steny a žilových chlopní, ktoré sú v žilovom systéme. Čiže dôležitú úlohu hrá aj dedičnosť tohto ochorenia. Druhou príčinou je aj náš súčasný spôsob života. Dlho sedíme alebo stojíme, menej sa pohybujeme.

Ako vyzerajú žilové chlopne?

Sú to také malé šupinky, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi v žilách. Vyskytujú sa v hlbokom aj v povrchovom žilovom systéme, a záleží aj na tom, v ktorom mieste sa žila nachádza.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.