Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.10.2019, 00:00

Trápi čoraz viac ľudí a z veľkej miery si ju spôsobujeme sami. Bolesti chrbta sa dá predchádzať

  • Sedíme čoraz viac a v čoraz neprirodzenejších polohách, nechávame na seba fúkať klimatizáciu, nehýbeme sa a necvičíme, ako by sme potrebovali.
  • Naše chrbty dostávajú zabrať ako nikdy predtým. Je na vine technologická spoločnosť, v ktorej žijeme, alebo naša neschopnosť prispôsobiť sa novým životným podmienkam?
  • Tak či onak, výsledkom je rozširujúca sa pliaga zvaná bolesť chrbta.
  • Špičkový slovenský neurochirurg Prof. MUDr. BRUNO RUDINSKÝ, CSc. (67), sa desaťročia zaoberá aj problémami chrbtíc a hovorí, že len malé percento ľudí urobí niečo preventívne, ešte pred tým, ako prichádzajú vážne problémy.
  • Čo sa potom s našimi chrbtami deje? Dať alebo nedať si chrbticu operovať? A ak operovať, kedy?
Trápi čoraz viac ľudí a z veľkej miery si ju spôsobujeme sami.  Bolesti chrbta sa dá predchádzať
Zdroj: Shutterstock

Menia sa chrbtice ľudí?
Menia a súvisí to s vývojom. Pračlovek kedysi chodil v predklone a postupne sa vzpriamoval, no teraz už zasa, tak ako ideme s érou smartfónov, znova prechádzame do predklonu. Všimnite si na ulici najmä mladých ľudí, ktorí držia pred sebou smartfón, sú v predklone a ich krčná chrbtica nemá optimálne zaťaženie. Vzpriamené postavenie typické pre človeka ako keby sa trochu strácalo. Problémy sú však aj s tým, že mladá generácia je vyššia, už 14- až 15-ročné deti veľmi rýchlo narastú, a ak v tom štádiu vývoja nemajú primeranú svalovú hmotu, môže dochádzať k pokriveniam chrbtice.

Dá sa s tým vývojom niečo robiť?
Správnou rehabilitáciou, správnym sedením a primeranou záťažou by sa chrbtica dala napraviť, ale otázka je, či sa tie deti naozaj hýbu, či športujú, ak áno, ako športujú, a či sa nevenujú viac sedeniu pri počítači.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.