Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
20.10.2019, 00:00

K jeseni jednoducho patria. Známa meteorologička vysvetľuje, prečo niekedy "prší" hmla

• Milujú ich romantici, no šoféri a piloti sú z nich na prášky. Jeseň je na ne najviac bohatá, vtedy sa často budíme do mliečnych rán.
  • „Zažila som už takú silnú hmlu, že som nevidela ani na zadné svetlá predo mnou idúceho auta a v poslednej chvíli som šliapla na brzdu,“ vraví známa slovenská meteorologička Mgr. MIRIAM JAROŠOVÁ (50).
  • Ako a prečo hmly vznikajú? Dajú sa umelo vytvoriť alebo rozptýliť? Kedy je hmla a kedy je hmlisto? A prečo rosa nepadá?
K jeseni jednoducho patria. Známa meteorologička vysvetľuje, prečo niekedy "prší" hmla
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Jesenné obdobie je charakteristické svojimi rannými hmlami. Čo je to vlastne hmla?
Jednoducho povedané je to, keď sa nám zobrazí množstvo vodnej pary, ktorá je v jemnulinkých kvapkách, čo sa prostredníctvom zmeny atmosférických podmienok prejaví tak, že ich vidíme. Hmla totiž vzniká v dôsledku veľkého rozsahu vodnej pary vo vzduchu, tá sa vo veľkom množstve kondenzuje na nejakých maličkých nečistotách, na ktorých sa zachytí, keď teplota vzduchu klesne pod teplotu, ktorej odborne hovoríme teplota rosného bodu. Vtedy sa očividne zmení dohľadnosť a vidíme, že niečo sa s okolitým vzduchom deje.

Hmly sa často tvoria na horách, kde je vzduch pomerne čistý. Aké sú tam nečistoty?
Môže to byť aj jemnulinký kúsok drievka, časť piesku, ktorá sa presúva atmosférou. Nemusí to byť ani miestna nečistota, ale aj niečo, čo tam prišlo z úplne iného územia.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.