Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.10.2019, 00:00

Nakrútila posledný film s Karlom Gottom. Ako vnímal svoj koniec?

  • V uplynulom roku strávila s Karlom Gottom takmer toľko času ako sa svojou rodinou.
  • Rozhovor s OLGOU MALÍŘOVOU ŠPÁTOVOU (35), ktorá presne pred rokom začala o najslávnejšom českom spevákovi natáčať už druhý životopisný dokument, vznikol len pár hodín po tom, čo sa dozvedela, že zomrel.
  • Občas o ňom preto hovorí v prítomnom čase, ale vôbec nemá potrebu opravovať sa.
  • „V posledných mesiacoch sme nevedeli dňa ani hodiny,“ priznáva permanentný tieň choroby, ktorý nad ich spoluprácou visel.
  • Prečo si prial, aby o ňom po dokumente Fenomén Gott (2009) nakrútila ešte ďalší film? A ako vnímal blížiaci sa koniec?
Nakrútila posledný film s Karlom Gottom. Ako vnímal svoj koniec?
Zdroj: MAFRA/ David Neff

V akej fáze je teraz váš film, čo všetko ešte Karel Gott stihol vidieť?
Vzhľadom na to, že sme vedeli, aký vážny je Karlov stav, po natáčaní som mu často púšťala všetky natočené materiály. No nielen kvôli jeho chorobe, Karel bol spolutvorcom filmu a chcel to vidieť. Na každú scénu sa ma pýtal, ako ju použijem, ako vyznie a ako bude vypointovaná. Pri niektorých veciach mu prekážalo, že sa opakuje, a snažil sa aspoň o nový spôsob vyjadrenia. Nepoznám nikoho, kto by bol taký starostlivý a na všetkom mu tak záležalo. A jemu záležalo nielen na tvorbe, dbal aj na vzťahy s ľuďmi. Keď sme nakrúcali naposledy, Karel mi svojimi reakciami veľa naznačil a povedal.

Čo vám z toho posledného stretnutia najviac utkvelo v hlave?
Rovnako ako po celý svoj život pri svojich vystúpeniach, dbal aj vtedy na to, aby každá minúta filmu bola naplnená, nová, aby sa divák ani na chvíľku nenudil. Vždy mi hovoril: „Ja sa tak teším, až bude ten film skĺbený.“ Stále používal toto smiešne slovo: „Olinka, pustite mi to, ale ja si aj tak počkám, až to budete mať skĺbené.“ Bohužiaľ, toho sa nedočkal. Ale viem, že keď sme spolu k jeho sedemdesiatinám nakrúcali film Fenomén Gott, tak s tým „skĺbením“ spokojný bol. Myslím, že by si, rovnako ako ja, veľmi prial, aby ten film nebol len oslavný, aj keď tam, samozrejme, bude veľa momentov, z ktorých musíme pocítiť, aký velikán to bol vo svojej profesii. Pre mňa utvárajú jeho kompletný obraz tiež momenty, keď je v intímnych chvíľach so svojou ženou a dcérkami, keď niečo ľutuje, alebo sa niečo nepodarí, chvíle, keď je mu smutno, ale aj tie veselé. Naša strihačka Šárka by mohla rozprávať, ako často je vo filme niečo humorné, či už to bol jeho nápad, alebo čaro nechceného, alebo si Karel sám zo seba robí srandu. Na týchto momentoch by som v podstate chcela film postaviť, pretože aj sám Karel sa z nich radoval.

Ako veľmi ovplyvní výslednú podobu fakt, že Karel Gott odišiel skôr, než ste film dokončili?
Ešte je to veľmi čerstvé. Keď sme sa to ráno dozvedeli, so strihačkou sme sa objali a povedali si, že teraz tomu musíme dať ešte viac lásky a sily, aby ten film ukázal Karla ako človeka z mäsa a kostí. Nechcem z neho robiť hrdinu, on sa ním ani necítil. Vedel, že v mnohých situáciách mohol byť napríklad statočnejší. Pre mňa však bola jeho veľkosť v tom, aký bol slušný, láskavý, pokorný a ľudský. A chcela by som, aby taký bol aj náš film.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.