Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.11.2019, 00:00

Mrakodrapy budú aj u nás a budú čoraz vyššie. Architekt hovorí, aké problémy prinesú

  • Ing. arch. Pavol Paňák (71) patrí s kolegom Martinom Kusým k najvýznamnejším architektom súčasnej doby.
  • Podľa ich návrhov boli postavené také stavby ako Slovenské národné divadlo (s P. Bauerom), Národná banka Slovenska a mnohé ďalšie pre verejnosť, na bývanie aj kancelárie.
  • Významní sú tiež z hľadiska rekonštrukcií, v súčasnosti robia napríklad rekonštrukciu Slovenskej národnej galérie, a ich rekonštrukcia betónového vodojemu, v ktorom majú ateliér, patrí medzi svetové rarity.
Mrakodrapy budú aj u nás a budú čoraz vyššie. Architekt hovorí, aké problémy prinesú
Zdroj: HN/Pavol Futntál

Vaša Národná banka Slovenska bola so 111 metrami roky najvyššou budovou na Slovensku, teraz je informácia, že sa začne stavať v Bratislave 168-metrová budova. Kam až sa dá do výšky ísť? V Spojených arabských emirátoch majú 828-metrovú budovu...
Slávny americký architekt Frank Lloyd Wright nakreslil už v polovici 20. storočia míľu vysoký mrakodrap.

​Realizovateľný?
Vtedy nie, ale dnes by určite realizovateľný bol. Do výšky sa dá ísť až tam, kam pustí aktuálna konštrukčná a materiálová technológia. Ak pred desiatkami rokov kilometrový mrakodrap postaviť nemohli a dnes áno, tak vidíme, že technológie sa vyvíjajú a vlastne ani nepoznáme limit, stále sa bude dať ísť vyššie a netrúfam si povedať, kde je hranica. Určite sa vynájdu materiály s omnoho kvalitatívne vyššími vlastnosťami, čo sa týka nosnosti, odolnosti, hmotnosti.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.