Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.11.2019, 00:00

Koža je zrkadlom tela. Ktoré choroby dokáže prezradiť?

  • Najväčší orgán v tele dospelého človeka má takmer dva štvorcové metre a váži takmer desať kíl – koža. Prof. MUDr. MÁRIA ŠIMALJAKOVÁ, PhD., MPH, MHA (64), prednostka I. dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave, hovorí, že koža je zrkadlom tela.
  • Je koža dokonale nepriepustná a je zbytočné si natierať boľavé koleno mastičkami, alebo koža, naopak, prepúšťa?
  • Aké choroby iných orgánov sa dajú zistiť pri prvom pohľade na kožu? A prečo vlastne smrdíme, keď sa spotíme?
Koža je zrkadlom tela. Ktoré choroby dokáže prezradiť?
Zdroj: Dreamstime

Aký je koža orgán z hľadiska priepustnosti? Keď niekoho bolí kĺb, naozaj pomôže, keď si natrie to miesto mastičkou?
Koža síce chráni pred vonkajším prostredím, ale farmaceutické firmy dokážu vyrobiť liečivo, ktoré naozaj cez kožu prejde, takže vie lokálne pôsobiť na mieste, ktoré si natriete. Existujú aj náplasti proti bolesti alebo náplasti, ktoré obsahujú hormóny, a tie vedia cez kožu prejsť. Prípravok však musí byť technologicky dobre spracovaný. A v budúcnosti to bude ešte zaujímavejšie vďaka najnovším výdobytkom techniky – nanočasticiam. Tie dopravia liečivo presne do miesta, ktoré treba liečiť.

​Ale fungujú aj dnešné mastičky?
No pekný príklad je octanová masť – keď máte opuch a natriete si octanovou masťou kožu v mieste opuchu, zmenší sa. To znamená, že cez kožu naozaj prejde.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.