Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.12.2019, 12:00

Pomerne lacné bývanie aj králikárne. Bratislavská Petržalka je fenomén

  • Paneláky sú fenoménom minulého storočia, dali ľuďom strechu nad hlavou, ale sú aj kritizované, že sú to králikárne.
  • Najväčšie panelákové sídlisko je bratislavská Petržalka, v ktorej býva vyše 100-tisíc ľudí, lenže zaujímavá na ňom nie je len samotná panelová výstavba.
  • Petržalka je tak zaľudnená, že keby sa z nej stalo samostatné mesto, bolo by tretím najväčším na Slovensku.
  • Prof. Dr. Ing. arch. HENRIETA MORAVČÍKOVÁ hovorí, že o Petržalke sa hovorilo už desiatky rokov predtým, ako naozaj padlo rozhodnutie o stavaní.
Pomerne lacné bývanie aj králikárne. Bratislavská Petržalka je fenomén
Zdroj: Shutterstock

Kedy sa rozhodlo, že Petržalka bude veľké bratislavské sídlisko?
Idea nepochádza z obdobia, keď bola vypísaná urbanistická súťaž na riešenie Petržalky, je omnoho staršia. Prvý regulačný plán mesta spracoval maďarský urbanista Antal Palóczi v roku 1907 a už v ňom sa uvažovalo o zástavbe na tom území.

​Prečo práve na druhej strane Dunaja?
Bratislava mala po regulácii Dunaja ambíciu rozvíjať sa na oboch stranách rieky. Mesto sa začalo k rieke približovať, a preto mohli urbanisti rozmýšľať, že na druhej strane nebude len malá dedinka, ale začne sa tam rozvíjať mesto. Antal Palóczi spojil Petržalku so starou časťou mesta tak, že predĺžil vnútorný okruh, ktorý viedol po stopách niekdajších hradieb. Presne v línii vtedajšej Židovskej ulice pokračoval cez Dunaj a druhou stranou sa okruh vracal po Moste Františka Jozefa (dnes Starý most), ktorý už vtedy stál.

Malo to byť sídlisko podobné tomu dnešnému?
Nie, išlo o rozvinutie pôvodnej štruktúry v zmysle záhradného mesta a rozšírenie mestského parku na nábreží. Bol to prvý návrh, neskôr sa znova uvažovalo ako Petržalku zastavať, lebo poloha v blízkosti centra sa na to ponúkala. Po založení Československa nebolo jasné, kadiaľ povedie hranica, no len čo sa rozhodlo, že Petržalka bude súčasťou Československa, urbanisti znova premýšľali, ako by zástavba mohla vyzerať.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.