Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.12.2019, 00:00

Vlakmi precestoval veľkú časť Európy. Známy slovenský fotograf prezradil, kde sú najkrajšie trate

  • Jeho fotografie slovenských vlakov poznajú prostredníctvom sociálnych sietí tisícky ľudí od nás aj zo zahraničia.
  • Jednu z nich použili železničiari na mapu železníc, po medzinárodnej súťaži v Bruseli vybrali jeho fotografiu slovenského vlaku do medzinárodného kalendára.
  • Ing. MATÚŠ VAVREK (26), ktorý zverejňuje snímky pod pseudonymom Makbedrik precestoval vlakmi veľkú časť Európy, ale hovorí, že slovenské trate sa mu pestrosťou zdajú najkrajšie.
Vlakmi precestoval veľkú časť Európy. Známy slovenský fotograf prezradil, kde sú najkrajšie trate
Zdroj: Makabedrik

Prečo ste začali fotiť práve vlaky?
Fotím viac menej krajinky, no ľudí zaujali aj fotky vlakov. K železnici mám blízko odmalička, dedko bol železničiar, chodili sme za ním do práce, hrávali sme sa pri železnici, počítali sme vagóny. Keď som ako študent cestoval vlakom, začal som fotiť mobilom. Bavilo ma to, snažil som sa mať iný pohľad na svet a na fotkách to bolo vidieť.

Preto ste začali cestovať po Slovensku a fotiť?
Najskôr som sa venoval grafike, robil som plagát napríklad pre Majka Spirita, bol som vtedy som aj pri jeho fotení, takže sa to okolo mňa stále točilo okolo fotografovania. S fotoaparátom to tak bolo vždy, aj keď sme chodili ešte na školské výlety. Komu dali fotoaparát? No mne, lebo som vraj technický typ. Tak sa to na mňa lepilo. Pri cestovaní som si začal požičiavať od rodičov kompaktný fotoaparát, od kamarátky zrkadlovku, a keď som videl, že fotky sa ľuďom páčia, kúpil som si ultrazoom, neskôr vlastnú zrkadlovku. Začal som cestovať vlakom po Slovensku, aby som si fotil pamiatky a cestu som využíval aj na fotenie vlakov. V týždni som chodil do školy a od piatka do nedele som cestoval. Aj v súčasnosti som v týždni v práci, cez víkendy na cestách.

Cestovali ste len tak? Ráno ste si povedali, že idete tam a tam a išli ste?
Nie. Mojím cieľom bolo precestovať najskôr všetky krajské a potom okresné mestá na Slovensku. Prvá cesta viedla do Trenčína, chcel som si odfotiť Trenčiansky hrad. Fotky z miest a vlakov som začal dávať na sociálne siete, spontánne vznikol projekt Fotocesty a prekvapilo ma, ako moje fotky ľudia zdieľali, bolo ich stále viac.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.