Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.01.2020, 00:00

Hrozí vojna? Napätie stúpa, politika sa bulvarizuje, varuje vplyvný slovenský diplomat

  • Podľa správ sa zdá, že svet je na pokraji globálnej vojny, konflikt medzi USA a Iránom sa po americkom atentáte na iránskeho generála Kásema Solejmáního vyostril.
  • Americký prezident Donald Trump sa okamžite po zabití generála americkým dronom k činu prihlásil s tým, že on osobne ho prikázal zlikvidovať.
  • Irán to postavilo na nohy, milióny ľudí boli v uliciach, nasledoval odvetný iránsky raketový útok na americké základne.
  • Čo bude ďalej? Bývalý slovenský veľvyslanec v USA a expert na medzinárodnú bezpečnosť RASTISLAV KÁČER (54) hovorí, že svet je v komplikovanej situácii.
Hrozí vojna? Napätie stúpa, politika sa bulvarizuje, varuje vplyvný slovenský diplomat
Zdroj: Richard Filipko

Do správ sa vkráda slovo vojna, globálny konflikt. Bude z toho vojna?
Nepredpokladám priamo vojnu. Medzinárodnopolitická situácia je síce najzložitejšia od konca studenej vojny, ale pravdepodobnosť vojny v dôsledku amerického útoku na Solejmáního je podľa mňa málo pravdepodobná.

Prečo vôbec ten útok bol?
Chápem, prečo bol, ale neviem, prečo ho Američania urobili takto. Blízky a Stredný východ sú regióny, kde pravidelne dochádza k podobným útokom, za niektorými stoja oficiálne sily, inokedy sú oficiálne sily skryté, niekedy za nimi stoja rôzne paravojenské sily a deje sa to dennodenne. Lenže v prípade zabitia generála Solejmáního prostredníctvom amerického dronu išlo o ostentatívny útok.

Aký bol iránsky generál Solejmání?
Veliteľ iránskych revolučných gárd určite nebol žiadnym baránkom ani človekom, ktorý by nebol na zozname legitímnych vojenských cieľov. Velil jednotkám, ktoré organizovali mnohé teroristické útoky na ľudí, útoky na infraštruktúru, na ciele spojené s NATO, s kresťanskými cieľmi, európskymi cieľmi, ich snahou bolo presadzovanie záujmov šiitských milícií, čím sa on sám stal legitímnym vojenským cieľom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.