Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.01.2020, 15:00

Plastické operácie sú považované za výsadu žien, čoraz častejšie ich absolvujú aj muži. Po čom túžia?

• Že mnohé dámy chodia k estetickým plastickým chirurgom, je už roky bežná vec, ktorú si ani nevšímame, lenže k estetickým plastickým chirurgom chodia čoraz častejšie aj muži.
  • MUDr. PETER ŽIAK, PhD. (45) patrí medzi špičkových slovenských estetických plastických chirurgov, ku ktorému chodí do Bratislavy najmä zahraničná klientela, a hovorí, že spomedzi všetkých klientov je zhruba 10 percent mužov. Ich počet stúpa.
  • Ako jediný plastický chirurg na Slovensku sa venuje aj estetickým operáciám penisov.
  • Ktoré estetické operácie najčastejšie podstupujú muži? Majú realistické očakávania? A ako sa zväčšujú penisy?
Plastické operácie sú považované za výsadu žien, čoraz častejšie ich absolvujú aj muži. Po čom túžia?
Zdroj: Richard Filipko

Vždy ste boli plastickým chirurgom?
Začínal som ako všeobecný chirurg v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, neskôr som prešiel na plastickú chirurgiu. Plastická chirurgia sa rozdeľuje na rekonštrukčnú a estetickú. Robil som zo začiatku rekonštrukčnú chirurgiu, do toho spadajú napríklad operácie rázštepov, chirurgia ruky, rekonštrukcie prsníkov po liečbe karcinómov. Keď žene amputujú prsník pre karcinóm, vezme sa iná časť tkaniva z tela, napríklad kožný lalok z brucha, a vymodeluje sa z neho nový prsník.

To sú asi pomerne zložité operácie, alebo nie?
Sú, vykonávajú sa aj pod mikroskopom, takisto keď si niekto odsekne prst, drobné cievy a nervy sa šijú pod mikroskopom, takže veľká časť rekonštrukčnej plastickej chirurgie je mikrochirurgia. Odbor je veľmi široký, vývoj a prísun poznatkov je natoľko veľký, že nie je v silách jedného lekára obsiahnuť všetko, takže je nutná špecializácia a dokonca subšpecializácia.

Keď ste robili operácie rázštepov, pacienti boli najmä deti?
Áno, venoval som sa rekonštrukčným tvárovým operáciám u detí s rázštepmi pery a podnebia. Je to veľmi náročné pre rodiča aj pre chirurga. Predstavte si rodiča, ktorý má nechať operovať trojmesačné dieťa, v Česku dokonca razia teóriu neonatálnych operácií, čiže operovanie hneď po narodení. Vo svete sa väčšinou operuje v troch mesiacoch života, čo mi je bližšie. Je to pre rodičov extrémne náročné, ale o to krajšie, keď sa všetko podarí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.