Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.02.2020, 00:00

Marihuana dokáže utíšiť bolesť i znížiť krvný tlak. Ako pomáha v boji s rakovinou či sklerózou multiplex?

  • Ľudstvo používa konopu na liečbu už vyše päťtisíc rokov. Napriek tomu pred takmer šesťdesiatimi rokmi došli vlády k záveru, že marihuana je prudko návyková a nemá žiadne terapeutické účinky.
  • Dohovor o návykových látkach z roku 1961 dokonca odporúčal jej celosvetový zákaz. Nálepky nebezpečnej drogy sa začína zbavovať až v poslednom čase, a to vďaka medicínskemu výskumu.
  • Pomaly vystupuje z ilegality a začína pomáhať tam, kde klasická medicína nič nezmôže.
  • Uľavuje od bolestí, zmierňuje nevoľnosť, pomáha ľuďom s roztrúsenou sklerózou.
  • „Otvára sa nám úplne nová skupina látok, ktoré sme si zakázali predčasne. V čase, keď sme poriadne netušili, ako interagujú s ľudským organizmom,“ hovorí MUDr. PAVEL KUBŮ (44), odborník na liečbu závislostí z Medzinárodného inštitútu pre konopu a kanabinoidy (ICCI).
Marihuana dokáže utíšiť bolesť i znížiť krvný tlak. Ako pomáha v boji s rakovinou či sklerózou multiplex?
Zdroj: Shutterstock

Ako a kedy sa vôbec marihuana dostala na zoznam zakázaných látok?
Ešte v 50. rokoch minulého storočia nájdeme v českom liekopise bežne konopné aj hašišové tinktúry. Všetko sa zmenilo prohibíciou alkoholu, ktorá v USA prebiehala v rokoch 1920 až 1933. Bolo potrebné nájsť inú látku, ktorá zmení stav vedomia podobne ako alkohol. Mexičania začali do Štátov dovážať konopu a vtedy sa začala užívať rekreačne. Jej zákaz však viac než s biologickými účinkami tejto rastliny súvisel skôr s rasizmom.

Prečo s rasizmom?
Pretože konopa bola vykresľovaná ako nebezpečná droga, pod vplyvom ktorej sa „čierny muž opováži pozrieť do očí bielej ženy alebo si dovolí stúpiť na tieň bieleho muža“. A to si teraz nerobím žarty, ide o citáciu z dobovej tlače. Počas vypočutia o zákone o konope v 30. rokoch minulého storočia boli vznesené tvrdenia o schopnosti marihuany spôsobiť mužom inej farby pleti, aby sa stali násilnými a vyžadovali sex od bielych žien. Takéto názory sa stali kulisou zákona o dani z marihuany z roku 1937, ktorý účinne zakazoval jej používanie a predaj. Počas druhej svetovej vojny, keď vojaci potrebovali konopné vlákno, sa na istý čas pohľad na marihuanu zmenil. Armáda dokonca nechala natočiť film Konopou k víťazstvu, ktorým apelovala na farmárov, aby znovu začali konopu pestovať. Po vojne sa však znovu vrátila do ilegality.

Botanický aj medicínsky výskum prispieva k tomu, že sa rastlina pozvoľna zbavuje svojej stigmy. Čo všetko vlastne o nej dnes už vieme?
Napríklad to, že najcennejšiu časť rastliny, teda ten komplex bioaktívnych látok, produkuje rastlina na svoju vlastnú ochranu. Toto brnenie však nemá byť pre nás cicavce nevyhnutne nebezpečné. Táto rastlina je špecifická v tom, že nepoužíva žiadne dosiaľ preukázané toxické látky. Tým sa konopa odlišuje od najrôznejších liečivých bylín alebo potravinových rastlín, ktoré často dokážu produkovať vyložene toxické látky, prípadne jedy, ktoré môžu nás cicavce napríklad aj zabiť. Málokto však vie, že konopa patrí medzi jedny z najsilnejších rastlinných bioakumulátorov. To znamená, že je v sebe schopná hromadiť najrôznejšie látky z okolia, čo, samozrejme, kladie celkom nové nároky na pestovanie aj na to, ako s rastlinou pracovať. Predovšetkým je potrebné zabezpečiť, aby nebola kontaminovaná látkami, ktoré potom môžu v kokteile všetkých ostatných bioaktívnych látok pôsobiť až toxicky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.