Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.02.2020, 00:00

Gén rakoviny je čierny Peter osudu. Ako postúpila liečba?

  • Onkológia teraz zažíva výrazné úspechy. „Časy, keď to bola len čalúnená predsieň pred krematóriom, sú našťastie dávno preč,“ hovorí prof. MUDr. PETRA TESAŘOVÁ (58), CSc. z Onkologickej kliniky 1. LF UK a VFN, ktorá patrí k popredným bojovníkom proti rakovine.
  • Jej doménou je karcinóm prsníka, čo je u žien najčastejšie onkologické ochorenie (u mužov vedie rakovina prostaty).
  • Hoci karcinóm prsníka postihne každý rok čoraz viac žien, dnes sa už dve tretiny z nich celkom uzdravia. Ako ďaleko postúpil výskum?
Gén rakoviny je čierny Peter osudu. Ako postúpila liečba?
Zdroj: Shutterstock

Aká je prvá rada, ktorú dávate pacientkam, keď sa u nich objaví karcinóm prsníka?
Nestrácať hlavu. Každý rok ochorejú tisícky žien, takže to nie je žiadna raritná situácia. Diagnóza je to však závažná, pretože by karcinóm mohol postúpiť ďalej do tela a stať sa nevyliečiteľným. Prístup musí byť racionálny, nádor treba zachytiť čo najskôr. Najhoršie je, keď si pacientka objaví nález v prsníku a strčí hlavu do piesku. Čaká, že sa to nejako vyrieši samo. To sa môže len zhoršiť. Zanedbaný nádor môže byť smrteľný. Onkológia je akútny odbor, čas hrá významnú úlohu. Pritom skorý karcinóm prsníka môže prebehnúť naozaj priaznivo, napríklad len ako kozmetická záležitosť. Pacientku zaťaží iba tým, že absolvuje operačný zákrok. Po ňom už ani nemusí nasledovať žiadna liečba alebo len hormonálna terapia.

​Kedysi ste povedali, že onkológia bývala len čalúnená predsieň pred krematóriom. Aké priaznivé sú dnes štatistiky vo výskyte karcinómu prsníka?
Síce sa stále zvyšuje počet pacientov, no klesá úmrtnosť. Dve tretiny žien sa úplne uzdravia. My onkológovia, aby sme mohli v tom veľmi náročnom odbore fungovať, musíme veriť, že to súvisí aj s našou liečbou. Zdá sa, že to tak naozaj je. Onkológia má trochu bipolárnu mýtizáciu. Ak sa povie rakovina, všetci sa boja smrti. Na druhej strane nájdete v médiách senzačné vyhlásenia, ako sa objavila zázračná metóda a nové perfektné lieky. Mohlo by to vyvolať dojem, že rakovina je banalita, ktorú vieme úplne vyliečiť. Pravda je niekde medzi. Cesta k záchrane čo najviac životov je dennodenná práca na všetkých faktoroch, ktoré ovplyvňujú osud pacienta. Úspech spočíva v kombinácii včasného záchytu choroby s perfektnou diagnostikou a prístupom k najmodernejšej liečbe.

Ako ďaleko je výskum, čo rakovinu spôsobuje?
Prišlo sa na veľa vecí, ale je to oveľa komplikovanejšie, než si ľudia dokážu predstaviť. Keď som sa popri onkológii začala venovať aj hematológii, kolegovia si zo mňa uťahovali, že na čo mi to bude. Odpovedala som, že až sa objaví liek na rakovinu, oni prídu o prácu, zatiaľ čo ja budem stále môcť počítať krvinky. Aj keď som sama tomu neverila. Dlho som si myslela, že pokrok bude iba v tom, že sa zhubné nádory budú rozpadať na menšie podskupiny podľa toho, na akú liečbu môžu reagovať. Výskum totiž nachádza na povrchu alebo vnútri nádorových buniek rôzne terče, na ktoré možno liečbu zamerať. Teraz sa však zdá, že sa objaví aj nejaký zásadný mechanizmus, ktorý rakovinu spôsobuje. A raz azda aj univerzálny liek.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.