Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.02.2020, 15:30

Formuly medzi lyžiarmi. Najlepší zjazdári sa oproti ním púšťajú svahom pomaly

• Púšťajú sa na lyžiach rovno z extrémnych svahov, jazdia ohromnými rýchlosťami.
  • Do svetovej špičky v speedski – rýchlostnom lyžovaní – patrí aj MICHAL BEKEŠ (30). V súčasnosti je jediným Slovákom, ktorý jazdí v tejto disciplíne a pomýšľa aj na útok na svetový rekord, ktorý je v súčasnosti vyše 250 kilometrov za hodinu.
  • Čo cíti lyžiar v takej rýchlosti a čo sa deje s telom? A čo sa stane, ak spadne? Aký sklon má svah, z ktorého jazdia?
Formuly medzi lyžiarmi. Najlepší zjazdári sa oproti ním púšťajú svahom pomaly
Zdroj: archív Michala Bekeša

Akou najvyššou rýchlosťou ste na lyžiach išli?
Osobný rekord mám 223,464 kilometra za hodinu z francúzskeho Vars, bolo to v sezóne 2018/2019. Sezónu som vtedy skončil ako piaty najrýchlejší na svete.

Teraz nejazdíte?
Som po operácii kolena, takže túto sezónu musím vynechať. Ona sa začína 1. februára a končí približne 15. apríla, predtým od októbra do januára testujeme lyže, pripravujeme sa, a prípravu som už po operácii nestihol.

Kde rýchlostní lyžiari trénujú? Môžu aj na normálnych zjazdovkách?
Na tréningy potrebujeme zjazdovku, ktorá je priama, aby nebola veľmi točivá, lebo používame lyže s dĺžkou 238 centimetrov, ktoré majú rádius 96 metrov, čiže točí sa s nimi omnoho ťažšie ako s bežnými zjazdovkami.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.