Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.03.2020, 00:00

Máme v sebe naozaj všetci rakovinu? Stáva sa, že sa v tele niečo pokazí

  • V tele každého z nás sa pri delení buniek môže niečo pokaziť, no imunitný systém si s tým hravo poradí.
  • Ak však dôjde k súhre negatívnych okolností, môže to mať fatálne následky.
  • „Poškodenia môžu zasiahnuť schopnosť bunky kontrolovať svoje delenie a hneď ako nad tým bunka stratí kontrolu, vchádza do delenia nepripravená. Pri delení dochádza k ďalším chybám a s každým ďalším delením sa tieto chyby nabaľujú,“ vysvetľuje onkologička prof. RNDr. SILVIA PASTOREKOVÁ, DrSc. (58).
  • V čom spočíva šikovnosť nádorových buniek? Čo sa deje v nádore, v ktorom je málo kyslíka? Ako účinkujú obrovské dávky vitamínu C?
Máme v sebe naozaj všetci rakovinu? Stáva sa, že sa v tele niečo pokazí
Zdroj: Roman Pinček

Čím sa zaoberá experimentálna onkológia?
Zaoberá sa výskumom dejov, ktoré sa odohrávajú v nádorovej bunke pri vzniku rakoviny a aj počas procesov progresie, keď takáto bunka nadobudne schopnosť metastázovať. Skúma postupy, ktoré by mohli byť účinné na zamedzenie nádorovej choroby, vyvíja modely na testovanie chemoterapeutických látok a iných typov protinádorovej liečby.

Na čo konkrétne sa zameriavate vo svojom výskume?
Venujeme sa štúdiu vlastností nádorových buniek a faktorov mikroprostredia v nádorovom tkanive, ktoré ovplyvňujú ich správanie. Skúmame mechanizmy, ktorými znížená hladina kyslíka a zmeny v acidobázickej rovnováhe prispievajú k agresívnym vlastnostiam nádorových buniek. Snažíme sa porozumieť, ako sa zmení ich metabolizmus, ako získavajú schopnosť pohybovať sa a infiltrovať do okolia. V podstate skúmame základné deje v nádorovej bunke, hľadáme, kde sú kritické body, ktoré by mohla zasiahnuť protinádorová liečba, a zároveň vyvíjame nové liečebné stratégie.

Je pravda, že všetci máme v sebe rakovinu a je len otázkou „náhody“ či času, kedy sa „rozbehne“?
V našich organizmoch vznikajú pri delení buniek chyby vedúce k mutáciám, ktoré môžu zmeniť ich vlastnosti na nádorové. Takto zmenené bunky zväčša neprežijú, pretože náš imunitný systém ich zničí. Ak sa však rakovina prejaví, nie je to dielo náhody, ale skôr výsledok súhry okolností, napríklad vplyvu vonkajšieho prostredia a celkového zdravotného stavu človeka. Je známe, že k vzniku rakoviny môže prispieť znečistenie prostredia chemickými látkami, ale zvýšené riziko rakoviny majú aj ľudia, ktorí fajčia a trpia chorobnou obezitou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.