Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.05.2020, 00:00

Ako na boľavé bedrové kĺby? Lekár využíva unikátnu metódu

  • MUDr. PETR CHLÁDEK (61), Ph.D., primár Centra záchovnej chirurgie bedrového kĺbu Vršovickej zdravotnej v Prahe, propaguje ošetrenie chorých bedrových kĺbov spôsobom, ktorého autorom je profesor Reinhold Ganz, predstaviteľ tzv. bernskej školy.
  • Je jeho žiakom a tento postup pri ošetrení chorých bedier zaviedol napriek všeobecnej nedôvere v túto novú metódu.
  • Okrem toho chodí asistovať k operáciám do vyhlásenej univerzitnej nemocnice Inselspital v Berne.
  • Ako súvisia bolesti chrbta s bedrovými kĺbmi?
Ako na boľavé bedrové kĺby? Lekár využíva unikátnu metódu
Zdroj: MAFRA/ David Neff

Pôsobíte aj v ortopedickom tíme Centra pohybovej medicíny profesora Pavla Kolářa, vyhláseného fyzioterapeuta. Ako funguje spolupráca fyzioterapeut – ortopéd?
Pavla Kolářa si veľmi vážim, z fyzioterapeutickej stránky ho jeho kolegovia aj pacienti považujú za geniálneho. Má veľmi dobré analyticko-syntetické myslenie, v rehabilitácii je nepochybne českým guru tohto odboru. Navyše k veľkej manuálnej skúsenosti pridáva vedu. Keď sa však potom dostaneme do istých detailov vzťahu fyzioterapeut – ortopéd, máme niekedy na veci rozdielny názor.

Máte na mysli skutočnosť, že fyzioterapeuti pomáhajú od bolesti, ale neliečia?
Takto razantne sa to povedať nedá. Je potrebné rozlíšiť, či sú naše ťažkosti funkčného rázu, alebo za nimi v pozadí stojí nejaká anatomická chyba. Je množstvo pacientov, ktorí päť rokov behajú po doktoroch a rehabilitáciách s boľavým chrbtom, ale nikto sa neobťažuje urobiť im obyčajný röntgen bedier. Rovnaká situácia je s pseudodiagnózou natiahnuté slabiny. Tam hrá rehabilitácia negatívnu úlohu. Bolesť má totiž v tomto prípade signálny charakter, upozorňuje na problém. Lenže fyzioterapeuti sú naozaj šikovní, schopní veľmi dobre pomôcť od bolesti, a tým zatieniť príznaky. Pacient ide na rehabilitáciu, odblokujú mu bedrovú chrbticu a ide sa ďalej. Ale o chvíľu to začne bolieť znova... Na druhej strane, po tom, čo Pavel Kolář prijal za svoju myšlienku femoroacetabulárneho impingementu (FAI), už sú poučení aj jeho kolegovia a žiaci. (Pri femoroacetabulárnom impingemente ide o mechanický stret pri pohybe v bedrovom kĺbe, keď dochádza k predčasnému kontaktu krčka alebo hlavice s okrajom jamky. Je to dané buď nevhodným tvarom a orientáciou jamky, alebo nesprávnym tvarom hlavice a krčka. To potom vedie k poškodeniu chrupaviek v bedrovom kĺbe aj k poškodeniu labra, teda zosilneného okraja jamky, a tým k rozvoju degeneratívnych zmien a artrózy, čo sprevádza bolestivosť v bedrovom kĺbe s postupným obmedzením pohybu, pozn. red.)

Do akej miery súvisia bolesti bedier a chrbta?
Sú štúdie, ktoré preukázali, že v súbore 100 pacientov, ktorí prídu do ordinácie s bolesťou v krížoch a ktorým urobíte zobrazovacie vyšetrenie bedra, až 75 percent z nich má bedro choré. Vzťah bolesti bedrovej chrbtice k bedrovému kĺbu si mnoho lekárov, a to aj ortopédov, bohužiaľ, ani dnes neuvedomuje. Existuje pritom všeobecné pravidlo – hneď, ako ochorie koreňový kĺb, či už je to rameno alebo bedro, príslušná oblasť chrbtice (krčnej, bedrovej) na to nejako reaguje. Vy sa však musíte hýbať, napríklad zaviazať si šnúrky, a keď vám bedro povie „to mi nerob“, všetko pripadne na bedrovú chrbticu. Tá niečo vydrží, má regeneračné schopnosti, ale len do určitej miery a do určitého veku. Rovnaké pravidlá však platia aj pre vnútorné orgány, ktorých porucha tiež vyvolá odozvu v chrbtici. Jednoducho, v tele všetko tak trochu súvisí so všetkým.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.