Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.05.2020, 15:30

Živá chobotnica, hady aj tarantula. Ako chutia najexotickejšie jedlá na svete?

  • Profesiou kuchár, ale srdcom cestovateľ. Spojil prácu s koníčkom a na svojich cestách nakukuje pod pokrievky miestnych kuchýň a zbiera nové recepty.
  • MILAN VÁCLAVÍK (36) sa niekoľko rokov špecializoval na libanonské jedlá, ale prednáša aj o arabskej a indickej gastronómii a zároveň je veľkým propagátorom entomofágie – využitia hmyzu pri varení.
  • Ako chutí tarantula?
  • Prečo sa konzumujú prudko jedovaté ryby alebo živé chobotnice?
  • A čo by do úst nikdy nedal?
Živá chobotnica, hady aj tarantula. Ako chutia najexotickejšie jedlá na svete?
Zdroj: archív Milana Václavíka

Ochutnali ste niekedy hada?
Samozrejme. Hady sa jedia vo veľkom vo Vietname, kam často cestujem. Kúsok od hlavného mesta je malá dedinka, ku ktorej sa viaže krásny príbeh. Kedysi dávno tam jeden pastier zachránil princeznú a kráľ bol taký nadšený, že mu celú tú dedinu daroval.

​Odvtedy tam každý rok prebiehajú hadie slávnosti, chodia tam sprievody s lampiónmi v tvare hadov, ale hlavne sú tam hadie reštaurácie. Majú tam živé hady v teráriách, môžete si vybrať, ktorý sa vám páči. V ponuke je kobra, bambusový had a ďalšie druhy. Keď si hada vyberiete a dohodne sa cena, kuchár ho priamo pred vami usmrtí, nechá z neho vytiecť krv, vytiahne mu žlč a tú krv aj žlč zmieša s alkoholom.

Najčastejšie sa to mieša s ryžovým vínom, s ryžovou pálenkou, prípadne aj s vodkou a vy máte následne možnosť tieto panáky s haďou krvou alebo so žlčou vypiť. Hadia krv chutí jemne železito, žlč som neochutnal, ale v každom prípade tam je cítiť hlavne ten alkohol. Miestni tvrdia, že hadia krv s alkoholom je dobrá na bolesť hlavy a žlč je dobrá na potenciu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.