Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.05.2020, 00:00

Hľadanie onkologickej nádeje. Došlo k prevratným objavom, tvrdí expert

• Do Spojených štátov odletel pred jedenástimi rokmi a dnes tam bojuje proti rakovine ako vedúci oddelenia pre vývoj nových liekov, ktoré sa testujú na onkologicky chorých pacientoch.
  • MUDr. FILIP JANKŮ (46), Ph.D., pôsobí v MD Anderson Cancer Center na Texaskej univerzite v Houstone, čo je jedno z najuznávanejších onkologických pracovísk na svete.
  • Ale aj jeho prácu ovplyvnila pandémia koronavírusu. „Všeobecne ukázala na zraniteľnosť globálnej civilizácie, a z toho sa budeme musieť poučiť,“ podotýka.
Hľadanie onkologickej nádeje. Došlo k prevratným objavom, tvrdí expert
Zdroj: MAFRA/Michal Sváček

Ako veľmi pandémia koronavírusu zasiahla život v USA? Už je tam takmer jeden a pol milióna nakazených a od polovice marca do polovice mája viac ako 80-tisíc ľudí na COVID-19 zomrelo...
Čo je viac obetí, než koľko Spojeným štátom priniesla vojna vo Vietname (v rokoch 1964 až 1973 tam padlo 58 209 amerických vojakov a ďalších približne 2 400 zostalo nezvestných, pozn. red.). Navyše v druhom aprílovom týždni koronavírus preskočil nádory a stal sa druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Spojených štátoch, v tesnom závese za chorobami srdca. Preto sa mi nepáči, keď ľudia, vrátane osobností z akademických kruhov, celú situáciu zľahčujú. Koronavírus naozaj nie je chrípka alebo dokonca nachladnutie. Pri chrípkovej epidémii sa odhadovaná smrtnosť (pomer počtu zosnulých na dané ochorenie k celkovému počtu obyvateľov za rok, pozn. red.) pohybuje okolo dvoch úmrtí na 100 000 obyvateľov. Pri koronavíruse v štáte New York bola však do konca apríla smrtnosť vyššia ako 100 úmrtí na 100 000 obyvateľov. Ak by zomrelo „len“ 0,5 % nakazených, potom pri infikovaní 40 % populácie by len v Spojených štátoch zomrelo 650 000 Američanov, čo je viac, než Amerika stratila vo všetkých vojnových konfliktoch 20. storočia. Pripadá mi, že tieto súvislosti nám niekedy trochu unikajú.

Zdroj: Téma

Pôsobíte v najprestížnejšom americkom lekárskom zariadení zaoberajúcim sa liečbou rakoviny. Postihla pandémia aj vaša pracovisko?
Vedenie MD Anderson Cancer Center zareagovalo pomerne včas. Zatiaľ sme hospitalizovali necelé dva tucty pacientov a prevažná väčšina z nich reaguje na liečbu priaznivo, čo je veľký úspech, pretože pacienti s nádormi zvyčajne majú horšie vyhliadky. Máme relatívne dostatok ochranných pomôcok a rúška sú povinné tak pre pacientov, ako aj pre zamestnancov. Je obmedzený vstup príbuzných, meriame teplotu a kontrolujeme symptómy pri vchode do nemocnice, kde sa tiež vydávajú rúška. Pomerne rýchlo sme vyvinuli vlastný test na koronavírus a naša kapacita je asi desaťnásobná, než nateraz využívame. Preto dúfame, že masívne testovanie nám pomôže vrátiť sa čo najskôr k normálnej prevádzke, pretože teraz je obmedzených veľa výkonov, vrátane klinických štúdií. V nemocnici je viac-menej len nevyhnutný personál. Môj tím pre lekárske štúdie pracuje prevažne z domova a komunikujeme cez telefón, videohovory a internet. Tiež sme zaviedli veľa noviniek v tzv. telemedicíne (prenos lekárskych informácií – napr. o výške tlaku, tepu atď. – od pacienta k lekárovi prostredníctvom telekomunikačných a informačných technológií, pozn. red.) a televýskume. V tejto oblasti je táto kríza, tak ako každá iná, príležitosťou pre inovácie.

V jednej lekárskej správe sa pri vašom mene objavilo označenie „onkológ českého pôvodu“. To už máte americké občianstvo?
Keďže som hrdý Čech a neplánujem na tom nič meniť. Je však pravda, že kariéru v USA som zvažoval už od štúdií na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej, keď bol pre mňa veľmi zásadný pobyt na Lekárskej fakulte univerzity Yale v New Havene v Connecticute. Tam som mal možnosť spoznať špičkovú americkú akademickú medicínu, ktorá ma úplne fascinovala, čo sa týka prostriedkov, zdrojov aj osobného zapálenia lekárov a vedcov. Odvtedy som si hovoril, že by bolo fajn pracovať v nejakej takejto inštitúcii, kde je možné medicínu naozaj výrazne posunúť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.