Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.06.2020, 00:00

Kde sa na Slovensku najviac fajčí, pije a droguje

  • Čo všetko sa o našom spôsobe života dá zistiť z odpadovej vody?
  • Je toho veľa, napríklad akú má ktoré mesto spotrebu drog, liekov, koľko obyvatelia denne vyfajčia cigariet alebo koľko spotrebujú kofeínu.
  • Ako sa porovnáva Bratislava s Popradom? Kde sa na Slovensku najviac pije? A ako pôsobia antidepresíva na ryby?
  • Niekedy sa sledujú stopy po drogách aj na bankovkách.
  • Doc. Ing. TOMÁŠ MACKUĽAK, PhD. (37), zo Slovenskej technickej univerzity hovorí, že pred svetom je teraz ďalšia veľká výzva – zistiť, koľko je vo vodách mikroplastov, čo s prostredím robia a ako ich dostať z vôd preč.
Kde sa na Slovensku najviac fajčí, pije a droguje
Zdroj: Dreamstime

Ako zisťujete z vody, čo všetko ľudia užívajú?
Využívame odpadovú vodu, takže keď chceme poznať niektorú oblasť, berieme vzorky na prítoku do čistiarní odpadových vôd. V prítoku je automat, ktorý jednu vzorku odoberá 24 hodín, čo sa volá zlievaná 24-hodinová vzorka, za ten čas pritečie odpadová voda zo všetkých častí, ktoré sú na čistiareň napojené. Vieme zistiť trendy napríklad v oblasti spotreby liečiv alebo drog. Nový výskum nám ukázal, že môžeme analyzovať aj výskyt legálnych drog, napríklad nedávno sme skúmali alkohol, alebo spotrebu cigariet. V súčasnosti sa venujeme aj možnosti detekcie ochorenia COVID-19 v populácii SR práve na základe analýzy odpadových vôd. (Projekt dostal meno VIR-SCEN, spolupracujú na ňom s vedeckým tímom RNDr. Krahulca a s Dr. Barborou Konečnou z vedeckého tímu doc. Celeca z UK.) Začal sa v marci tohto roka, bude do apríla roku 2021 a systematicky sa monitoruje okolo 1,3 milióna obyvateľov. Prvé výsledky projektu boli už zverejnené pre Bratislavu začiatkom mája a boli negatívne.

Viete zo vzoriek odpadovej vody prerátať spotrebu aj na počet cigariet v konkrétnom meste?
Áno, robí sa to cez metabolit nikotínu – kotinín. Napríklad do čistiarne v bratislavskej Vrakuni priteká kanalizáciami odpadová voda približne od 450-tisíc ľudí, aby sme vedeli porovnať Bratislavu s Popradom alebo iným mestom, vzorku prevedieme len na tisíc obyvateľov. Teoreticky – ak by niečo podobné urobili v New Yorku, vedeli by sme porovnať aj Skalicu s New Yorkom.

S ktorými mestami máte porovnania napríklad pri spotrebe cigariet?
Zatiaľ ich je minimálne, lebo vo svete nie je v tejto oblasti veľa podobných prác. Odhadujem do dvadsať výskumných prác týkajúcich sa spotreby nikotínu, z toho dve sme robili my. Nie každý to dokáže, je to dosť drahá analytická chémia a multidisciplinárna štúdia, čiže sa musí skĺbiť viacero odborov. Vieme porovnať napríklad to, že spotreba cigariet vychádza približne rovnaká na Slovensku a v Česku. Vo veľkej miere nám to sedí aj s dátami zo Štatistického úradu. Keby sme išli detailnejšie, tak nám napríklad vyšlo, že počas výskumu len v Bratislave ľudia spotrebovali cigarety v hodnote okolo 0,4 milióna eur denne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.