Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
05.07.2020, 00:00

Doplnky stravy majú rôzne schopnosti. Ako vplýva jedlo matky na vývoj plodu?

  • „Epigenetika sa často spája s otázkami typu: budeme trpieť za hriechy našich predkov? Pretože sa ukazuje, že aj zmeny v genóme našich buniek, ktoré nie sú na úrovni sekvencie DNA, sa môžu dediť,“ vysvetľuje slovenská odborníčka na túto rýchlo sa rozvíjajúcu vednú disciplínu, docentka RNDr. ANDREA ŠEVČOVIČOVÁ, PhD. (48), z Katedry genetiky Univerzity Komenského v Bratislave.
  • Lenže druhým dychom dodáva, že práve mnohé z týchto zmien vieme ovplyvniť stravou a životným štýlom.
  • „Ja vždy zdôrazňujem, že by sme sa nemali vyhovárať na gény, lebo mnoho vecí máme v našich rukách.“ Ako sa dajú zapínať dobré gény?
Doplnky stravy majú rôzne schopnosti. Ako vplýva jedlo matky na vývoj plodu?
Zdroj: Dreamstime

Epigenetika hovorí o tom, ako na naše bunky vplýva prostredie – či už vonkajšie, alebo vnútorné. Je to mladý odbor?
Je to relatívne mladý odbor, ale jeho počiatky by sa dali datovať do dávnych čias. Už Aristoteles si všimol, že na organizmy vplýva vonkajšie prostredie. Lamarc vo svojej evolučnej teórii naznačil, že organizmy sa prispôsobujú prostrediu, a preto má napríklad žirafa dlhý krk. Pochopenie mechanizmov epigenetiky však bolo možné až po tom, ako boli známe princípy a podstata dedičnosti, čo sa udialo v polovici minulého storočia.

Dočítala som sa, že s rozvojom epigenetiky súvisí meno Conrad Hal Waddington. Kto to bol?
Áno, práve britský vývinový biológ Conrad Hal Waddington zaviedol aj pojem epigenéza. Doslova hovoril o epigenetickej krajine. Waddington si uvedomil, že z jednej jedinej bunky – z oplodneného vajíčka – vznikli všetky bunky v našom tele, ktoré však (hoci nesú rovnakú genetickú informáciu) nie sú rovnaké, ale majú rôzne funkcie. Ako je to možné, ak vznikajú z jedného vajíčka? Je to tým, že v každej špecializovanej bunke sú zapnuté iné súbory génov. V podstate je osud bunky vo vyvíjajúcom sa plode ovplyvnený jej bezprostredným okolím a podľa toho vzniká ten-ktorý typ buniek.

Každá bunka má rovnaký genetický kód, ale zapne si len tú časť, ktorú potrebuje na svoje fungovanie?
Presne tak, v rôznych bunkách sa zapnú iné súbory génov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie danej bunky. O funkcii bunky teda rozhoduje to, ktorý súbor génov má bunka zapnutý, či je to krvná bunka alebo svalová, pečeňová, mozgová, nervová a pod. Ak sa vtedy v rámci vývinovej biológie hovorilo o vplyve prostredia na vývin bunky, tak sa myslelo vnútorné prostredie organizmu – teda napríklad umiestnenie bunky vo vyvíjajúcom sa embryu. Zjednodušene, ak sa bunka vyvíjajúceho sa embrya nachádza v oblasti určenej pre mozog, bude z nej mozgová bunka, lebo tak na ňu vplýva vnútorné prostredie. Až následne vedci začali skúmať, či vývin organizmov neovplyvňuje aj vonkajšie prostredie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.