Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.07.2020, 00:00

Odborník prehovoril o tom, čo spraví korona s nezamestnanosťou. Príde k dramatickému rastu?

  • Že je Slovensko automobilová veľmoc, si hovoríme už roky.
  • V ktorých odvetviach na Slovensku však pracuje najviac ľudí a ktoré treba prioritne v kríze zachraňovať?
  • Mgr. MICHAL PÁLENÍK, PhD. (40), z Inštitútu zamestnanosti hovorí, že počet zamestnancov priamo v automobilkách je zhruba na podobnej úrovni ako počet slovenských opatrovateliek, ktoré chodia robiť na týždňovky do zahraničia.
  • Koľko Slovákov pracuje v zahraničí? Kam smerujú zisky firiem, ak majú zahraničného vlastníka?
Odborník prehovoril o tom, čo spraví korona s nezamestnanosťou. Príde k dramatickému rastu?
Zdroj: Reuters

Kto sú slovenskí zamestnanci?
Ide o to, čo rozumieme pod pojmom slovenskí zamestnanci, či sú to zamestnaní občania Slovenska, alebo ľudia, ktorí robia na pracovných miestach na Slovensku. Prípadne občania Slovenska, ktorí robia v zahraničí, ale zarobené peniaze míňajú na Slovensku. Máme totiž zhruba 400-tisíc Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, časť z nich tam aj býva, časť dochádza napríklad na týždňovky a peniaze zarobené v zahraničí míňajú doma, čo je prípad opatrovateliek.

Koľko je opatrovateliek?
Presné číslo netušíme, ale rádovo ide o 40- až 50-tisíc opatrovateliek zo Slovenska, ktoré pred pandémiou robili v Rakúsku, Nemecku a v ďalších krajinách.

Len slovenských opatrovateliek v zahraničí je skoro toľko, ako zamestnancov všetkých automobiliek na Slovensku?
V automobilkách je zhruba 50- až 60-tisíc zamestnancov. Poľnohospodárstvo je tiež podobná váhová kategória ako automobilky. Dopravný podnik mesta Bratislava má takmer toľko zamestnancov, ako majú KIA alebo Peugeot.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.