Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.07.2020, 00:00

Náš mozog sa mení. Zdá sa, že hlúpneme, tvrdí uznávaný neurológ

  • Neurológ, vysokoškolský pedagóg, primár, potomok známych československých politikov a rodák z New Yorku MUDr. MARTIN JAN STRÁNSKÝ (63) sa zaoberá vplyvom moderných technológií na ľudský mozog.
  • Prednáša o tom po celom svete a výsledky výskumov nie sú podľa neho ani trochu optimistické.
  • To, čo robia s našimi mozgami internetové sociálne siete či počítačové hry, je až neuveriteľné.
  • Rovnako ako sofistikované spôsoby, ako nás ohlupovať a urobiť nás závislých. V čom to pripomína kasíno?
  • Ako veľmi digitálny svet ohrozuje najmladšiu generáciu? A ako súvisí s naším vnímaním súčasná pandémia?
Náš mozog sa mení. Zdá sa, že hlúpneme, tvrdí uznávaný neurológ
Zdroj: Shutterstock

Ničia nám mobily život?
Mobily samy o sebe v mnohých prípadoch pomáhajú, lenže sú zároveň portálom k digitálnemu svetu, ktorý nám v prevažnej väčšine prípadov nepomáha ani trochu. A je pohlcujúci. Viac ako polovica ľudí používa mobily hlavne na to, aby hrali videohry alebo trávili čas na sociálnych sieťach. A pretože sú to hodiny denne, je to portál veľmi nebezpečný. Moderné technológie a sociálne siete totiž fungujú na úplne inom princípe, ako sme boli zvyknutí. Vstrebávame z nich informácie na základe toho, ako veľa dopamínu nám dávajú, čo je droga šťastia, ktorá sa vyplavuje v mozgu. To sa napríklad deje, keď dostaneme „lajk“ na Facebooku.

​Po šťastí však túži každý, nie?
Lenže dopamín je látka, ktorá ručí za slasť, no tiež za závislosť A všetky titulky, symboly a vety sú na sociálnych sieťach sformulované tak, že máme podobný pocit, ako keď sme v kasíne. A zásadné je, aby sme mali potrebu sa k nim stále vracať. Je to úplne rovnaký princíp, ako keď beriete drogy.

Sociálne siete sú teda zámerne vytvorené na základe návykových programov?
Presne tak. Sú tvorené na základe neurologického programovania, keď sa meria spôsob reakcií častí mozgu, ktoré navodzujú pocit slasti. Pri ich vývoji sa sleduje hladina dopamínu a tvoria sa tak, aby sa dopamín neustále zvyšoval a znižoval, zvyšoval a znižoval. Skrátka, stále hore-dole ako v kasíne, kde to pekne bliká, ale vy dovnútra nejdete. Potom však zbadáte, že tam v rohu niekto niečo vyhral, koruny z mašiny alebo žetóny od krupiéra sa len sypú, a tak sa pozriete bližšie. A potom si sadnete k stolu a už ste chytený. Toto sú tvrdé fakty. Keď dáme pacienta na magnetickú rezonanciu a pozeráme sa, ktoré centrá mozgu sa aktivujú, keď je na Facebooku a keď berie heroín, sú to úplne rovnaké trasy. Nič na tom, ako Facebook funguje, nie je náhoda. Ak začnete monitorovať reakcie mozgu na vašu pseudoexistenciu na sociálnych sieťach, zistíte, že veci ako „lajk“ spôsobujú merateľný nárast dopamínu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.