Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.07.2020, 00:00

Biela alebo ružová tabletka? Najúčinnejšia liečba bolesti hlavy je iná

  • Ružový Ibalgin alebo biely Paralen? To sú dva najžiadanejšie voľnopredajné lieky na bolesť hlavy.
  • Až polovica z nás rieši tento problém samoliečbou. Ale sú aj iné bolesti hlavy. Migréna.
  • A ďalšie druhy bolestí, natoľko intenzívne a často sa opakujúce, až to človeku bráni normálne fungovať. Málokto však vie, že už existuje účinná pomoc.
  • „S príchodom biologickej liečby nastáva v liečbe bolestí hlavy revolúcia,“ hovorí neurologička MUDr. JOLANA MARKOVÁ (66), vedúca Centra pre diagnostiku a terapiu bolestí hlavy a primárka Neurologickej kliniky 3. LF a Thomayerovej nemocnice.
  • Ako sa dá po novom vyzrieť na migrénu, ktorou trpí každý desiaty človek na svete a ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje za šiestu najviac hendikepujúcu chorobu?
Biela alebo ružová tabletka? Najúčinnejšia liečba bolesti hlavy je iná
Zdroj: Shutterstock

Prečo pribúda tak veľa bolestí hlavy?
Nemyslím si, že bolestí hlavy pribúda zase tak veľa, skôr sa zlepšila informovanosť a diagnostika... Ostatne, napríklad migréna je známa už od staroveku, keď Hippokrates opísal typickú bolesť polovice hlavy. V časoch, keď ľudia bojovali o prežitie a o jedlo, sa však nejakým bolestiam hlavy nevenovala pozornosť, ľudia riešili oveľa podstatnejšie veci.

Prielom v liečbe nastal pred 123 rokmi, keď firma Bayer vynašla aspirín. Potom nastal ďalší skok, keď sa oddelila migréna od bolestí hlavy. To bola tiež akcia farmakologického priemyslu – vynález triptánov. To sú špecifické antimigreniká, ktoré dokážu utlmiť bolesť, zastaviť záchvat, ale nepôsobia na žiadnu inú bolesť okrem migrény a cluster headache.

Museli sme sa naučiť, že migréna nie je len bolesť hlavy, ale že ide aj o súbor príznakov, ako sú nevoľnosť, vracanie a precitlivenosť na svetlo, hluk či pachy. A tiež neschopnosť pohybu – nie preto, že by bol človek ochrnutý, ale preto, že ho akýkoľvek pohyb bolí.

A nie je to tým, že ako starne populácia, pribúda aj prípadov bolestí hlavy?
Určite nie. Naopak, migrénou trpia skôr mladšie populácie. Maximum výskytu prípadov je medzi 25 a 45 rokmi. Je to pravdepodobne dané prevahou výskytu migrény u žien a ich hormonálnou situáciou. U niektorých žien choroba ustúpi s nástupom klimaktéria. U mužov – a nevieme prečo – proste niekedy časom takisto odznie.

Sedemdesiatročných pacientov s migrénou k nám chodí veľmi málo... Samozrejme, veľa ľudí – odhadujem, že až deväťdesiat percent populácie – zažilo tzv. tenznú bolesť hlavy, ktorá vzniká najčastejšie v dôsledku stresu alebo zaťaženia. Je to tupá tlaková bolesť, symetricky sa vyskytuje na čele alebo v temene. Ako by sme mali okolo čela pás alebo tesnú čiapku.

Tenzná bolesť nám nedovolí naplno žiť, ale inak sme aj s ňou schopní pracovať. Na škále bolesti, keď známka desať predstavuje najväčšie problémy, ju pacienti hodnotia číslom tri alebo štyri. S takou bolesťou ľudia väčšinou hneď nevyhľadávajú lekára. K nám chodia až tí, ktorých bolesť naozaj ničí.

Ako možno tenznú bolesť liečiť doma?
Stačí užiť tabletku bežne dostupného lieku proti bolesti, niekedy si stačí len oddýchnuť alebo sa ísť prejsť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.