Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.07.2020, 15:30

Pre obezitu sú kľúčové gény. Kedy však môže byť aj nadváha výhodou?

  • Lekári odhadujú, že priemerne sme počas koronakrízy pribrali dve kilá.
  • Všeobecne platí, že štíhla línia je dobrá ako prevencia chorôb.
  • „Ale ak už nejakou chorobou trpíte, môže byť paradoxne výhodnejšie mať pár kíl navyše. Typicky to platí napríklad u pacientov so srdcovým zlyhaním. Chudí majú trochu horšiu prognózu ako tí tučnejší,“ hovorí obezitológ a telovýchovný lekár doc. MUDr. MARTIN MATOULEK, Ph.D. (48), z Obezitologického centra III. internej kliniky 1. LF UK a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.
Pre obezitu sú kľúčové gény. Kedy však môže byť aj nadváha výhodou?
Zdroj: Shutterstock

Obezita sa v posledných týždňoch skloňovala predovšetkým z dôvodu vyššieho rizika nákazy koronavírusom. Ale zatiaľ som sa nikde nedočítala, prečo je práve tučnota rizikovým faktorom...
Jednou z metabolických zmien, ku ktorým u obézneho človeka dochádza, je vznik zápalov v tukovom tkanive. Tie nielenže zhoršujú citlivosť k vlastnému inzulínu, čím sa môžu podieľať na vzniku cukrovky, ale taký človek potom, samozrejme, tiež horšie čelí pôvodcom infekcií.

​Inými slovami, obézny človek je vlastne dlhodobo v chronickom zápalovom stave a ak na túto „infekciu“ nasadne ďalší zápal, vznikne „superinfekcia“, ktorej pacient podľahne oveľa ľahšie alebo sa s ňou ťažšie vyrovnáva. Schopnosť čeliť akémukoľvek ochoreniu je daná tiež fyzickou zdatnosťou. Obézni ľudia sú väčšinou menej zdatní, preto majú aj menšiu šancu, že budú chorobe úspešne vzdorovať.

Čo urobila karanténa s nadváhou?
Kto si ako-tak udržal režim pred karanténou, ten v čase koronakrízy zrejme poľavil, trochu viac sa aj najedol a nejaké to kilo asi pribral. Domáce cvičenie je síce fajn, ale športovú aktivitu to nenahradí. Napriek tomu si nemyslím, že sa nárast váhy prejaví populačne. Také hrozné to nebolo. Aj keď stále ešte nie je vyhraté.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.