Sledujte nás na Instagrame
@tyzdennik_temaObezita sa v posledných týždňoch skloňovala predovšetkým z dôvodu vyššieho rizika nákazy koronavírusom. Ale zatiaľ som sa nikde nedočítala, prečo je práve tučnota rizikovým faktorom...
Jednou z metabolických zmien, ku ktorým u obézneho človeka dochádza, je vznik zápalov v tukovom tkanive. Tie nielenže zhoršujú citlivosť k vlastnému inzulínu, čím sa môžu podieľať na vzniku cukrovky, ale taký človek potom, samozrejme, tiež horšie čelí pôvodcom infekcií.
Inými slovami, obézny človek je vlastne dlhodobo v chronickom zápalovom stave a ak na túto „infekciu“ nasadne ďalší zápal, vznikne „superinfekcia“, ktorej pacient podľahne oveľa ľahšie alebo sa s ňou ťažšie vyrovnáva. Schopnosť čeliť akémukoľvek ochoreniu je daná tiež fyzickou zdatnosťou. Obézni ľudia sú väčšinou menej zdatní, preto majú aj menšiu šancu, že budú chorobe úspešne vzdorovať.
Čo urobila karanténa s nadváhou?
Kto si ako-tak udržal režim pred karanténou, ten v čase koronakrízy zrejme poľavil, trochu viac sa aj najedol a nejaké to kilo asi pribral. Domáce cvičenie je síce fajn, ale športovú aktivitu to nenahradí. Napriek tomu si nemyslím, že sa nárast váhy prejaví populačne. Také hrozné to nebolo. Aj keď stále ešte nie je vyhraté.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.