Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.08.2020, 00:00

Kto sa najviac nadrie? Vedci našli fyzicky najťažšie profesie

  • O fyzickej náročnosti práce baníka alebo sklára sa učia už deti na základnej škole.
  • Nedávny prieskum však odhalil profesie, pri ktorých sa o manuálnej náročnosti príliš nehovorí, a pritom množstvom fyzickej aktivity počas jednej zmeny prekonajú aj profesionálnych športovcov.
  • „Odborníci na zdravý životný štýl odporúčajú minimálne 150 minút pohybu aspoň strednej intenzity týždenne. Sedem profesií z nášho prieskumu túto hodnotu dosiahlo za jeden jediný deň, navyše v práci,“ komentuje rebríček fyzicky najnáročnejších povolaní vedúci prieskumu MUDr. Ing. TOMÁŠ VĚTROVSKÝ, Ph.D. (45), z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej.
Kto sa najviac nadrie? Vedci našli fyzicky najťažšie profesie
Zdroj: Shutterstock

Lekári nám nadávajú, že máme nedostatok pohybu. O ktorej profesii sa to rozhodne povedať nedá?
Z nášho rebríčka, ktorý sme zostavili na základe odporúčaní odborníkov a Spoločnosti pre výživu, to platí vlastne o všetkých. Lekári by z nich mali na prvý pohľad radosť. Zámerne sme však vybrali také profesie, ktoré sú pohybovo zaujímavé. Úradníka, ktorý celý deň sedí, medzi nimi nenájdete. Zaradili sme tam profesionálnych športovcov, zdravotné sestry, záchranárov, hasičov, skladníkov, smetiarov, drevorubačov, stavebných robotníkov, pracovníkov na farme a poštových doručovateľov.

Ako ste zisťovali, kto sa v práci najviac nadrie?
Zástupcov jednotlivých profesií sme vybavili akcelerometrami (zariadenie, ktoré registruje a vyhodnocuje pohyby svojho nositeľa, pozn. red.) a sledovali sme rôzne parametre. Jedným z nich bol napríklad počet krokov, čo je v bežnom živote veľmi dobrý ukazovateľ, pretože väčšinu fyzickej aktivity vykonávame práve chôdzou. Napríklad u poštárov, ale aj skladníkov a do istej miery aj smetiarov táto hodnota veľmi presne odráža pracovnú pohybovú aktivitu. Ale pri iných zamestnaniach stráca tento parameter svoju výpovednú hodnotu, pretože ich práca je síce fyzicky namáhavá, ale príliš veľa krokov pri nej nespravia. To sa týka napríklad drevorubačov. Preto ďalším sledovaným parametrom bol čas, ktorý človek strávi intenzívnou pohybovou aktivitou.

Intenzívna pohybová aktivita – čo presne to je?
Rozlišujeme pohyb nízkej, strednej a vysokej intenzity. Zdravotné benefity sú preukázané od strednej intenzity vyššie. Intenzívnou aktivitou teda myslím aspoň strednú intenzitu. Príkladom aktivity na spodnej hranici strednej intenzity je svižná chôdza rýchlosťou aspoň 4 kilometre za hodinu. Príkladom vysokej intenzity je beh, pokojne aj pomalší, typu jogging, čiže tempom približne 8 minút na kilometer (teda rýchlosťou približne 7,5 km/h, pozn. red.).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.