Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
05.09.2020, 00:00

Všetko o problémoch chrbtice: V akej polohe by sme mali správne spať a je trampolína škodlivá?

  • Bolí vás hlava? Pichá vás v krížoch? Podlamujú sa vám kolená? Ak ste už skúsili ortopédiu alebo neurológiu, ale ťažkosti pretrvávajú, môžete vyskúšať manuálnu medicínu.
  • Tejto lekárskej disciplíne (so zameraním na vyšetrovanie, diagnostiku a liečenie funkčných porúch chrbtice) sa už vyše šesťdesiat rokov venuje docentka MUDr. EVA RYCHLÍKOVÁ, CSc. (86).
  • Každodenne lieči pacientov s bolesťami chrbta, vyskočenými platničkami, artrózou alebo náhlymi blokádami šije.
  • Aké typické ťažkosti majú záhradkári? Prečo pri infarkte bolí v oblasti hrude? Pomôže tvaroh na boľavé koleno?
Všetko o problémoch chrbtice: V akej polohe by sme mali správne spať a je trampolína škodlivá?
Zdroj: MAFRA/Tomáš Krist

Čo presne sú funkčné poruchy chrbtice?
To sú tie, ktoré obmedzujú pohyb kĺbu, ale sú odstrániteľné. V manuálnej medicíne sa pacient vždy vyšetruje ako celok, nesústreďujeme sa len na chrbticu, pretože bolesť v chrbte alebo v nejakom kĺbe môže ukazovať na najrôznejšie ďalšie ochorenia, napríklad aj vnútorných orgánov. Zasahujeme teda aj do odborov, ako sú interné ochorenia, gynekológia, športová medicína alebo pediatria, pretože aj deti mávajú bolesti chrbtice. Preto musíme pacienta vždy starostlivo vyspovedať, urobiť celkovú anamnézu. Niektorí napríklad zabudnú, že niekde spadli, a pritom práve to môže vyvolať aktuálne bolesti chrbtice.

Zdroj: Téma

Na ortopédii sa takto nepýtajú?
Ortopédia je veľmi konzervatívny a operatívny odbor. Sústreďuje sa len na kostrovú sústavu pohybového systému. Pacienti tam najčastejšie chodia s bolesťami kolien, bedier alebo chrbta, lekár ich pošle na röntgen a potom na rehabilitáciu alebo dostanú tabletky proti bolesti. Na neurológii je to podobné. Ak je však dôvodom bolesti porucha na inom mieste, než na akom pacient práve bolesť pociťuje, potom môže chodiť na rehabilitácie, ako dlho chce, ale aj tak mu to nepomôže. Pri manuálnej medicíne je hlavný rozdiel v prístupe k chorému. V rámci vyšetrenia je kľúčový aj röntgen nasnímaný v správnych polohách, pretože tam je možné vidieť, ako sa chrbtica správa ako celok. Často sa stane, že mi pacient donesie fotografie z CT alebo z magnetickej rezonancie, čo sú síce veľmi podrobné vyšetrenia, ale zamerané len na daný úsek. Pri röntgene posudzujeme vzájomné súvislosti jednotlivých pohybových segmentov, teda vzťahy medzi jednotlivými úsekmi chrbtice, aj to, ako dokáže chrbtica jednotlivé odchýlky kompenzovať. Napríklad kam až siahajú degeneratívne zmeny, aké sú veľké, či je tam nejaká asymetria. A potom posudzujeme, nakoľko to súvisí s ťažkosťami pacienta a s naším objektívnym a röntgenovým vyšetrením vrátane ostatných nálezov.

Aké problémy má váš typický pacient?
Chronické ťažkosti v krížoch a bolesti hlavy, to sú úseky chrbtice, ktoré bývajú najviac zaťažené. Myslím si, že nie je na svete človek, ktorý by tieto bolesti niekedy nemal. Najmä pri bolestiach hlavy je potom celková anamnéza veľmi dôležitá. Keď ide pacient na ortopédiu a na röntgene nie je žiadny nález, potom mu povedia, že jeho bolesti a závraty sú od chrbtice. Alebo že príčinou sú degeneratívne zmeny chrbtice, čo je vo vyššom veku pacienta už normálne. Slovo chrbtica tu funguje často ako zaklínadlo. A to neznášam. Sú to skratkové diagnózy.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.