Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.09.2020, 00:00

Martin Malachovský: Točí sa mi hlava, narážam do nábytku a zle sa mi chodí

• „Odkedy som si vypočul verdikt, prežil som niekoľko bezsenných nocí, ktoré boli ťažké, a všeličo som si v hlave poupratoval,“ priznáva otvorene MARTIN MALACHOVSKÝ (52).
  • Nedávno odišiel z opery Slovenského národného divadla pre nevyliečiteľné ochorenie skleróza multiplex.
  • „Napokon som si povedal, že zostanem pozitívny a nebudem podliehať čiernym myšlienkam. Ešte stále si môžem povedať, že fungujem samostatne, a ak sa to nebude zhoršovať, tak som na tom oproti mnohým iným veľmi dobre,“ vraví s optimizmom.
Martin Malachovský: Točí sa mi hlava, narážam do nábytku a zle sa mi chodí
Zdroj: Peter Mayer

Nedávno ste priznali, že máte sklerózu multiplex, v dôsledku čoho ste odišli aj z opery SND. O roztrúsenej skleróze sa hovorí, že môže mať veľmi rôznorodé prejavy. U vás bolo čo prvým signálom?
Ak nerátam operáciu bedrového kĺbu, nemal som do päťdesiatky žiadne vážne zdravotné problémy, cítil som sa absolútne zdravý. Až kým ma nezačali trápiť bolesti chrbta. Vtedy som zašiel k lekárovi, bol som aj u neurológa, začal som cvičiť, ale k bolestiam chrbta sa pridala aj neistá chôdza. Spočiatku som ju pripisoval tomu zoperovanému kĺbu, potom si lekári mysleli, že by to mohla byť borelióza... Kým sa definitívne potvrdila skleróza multiplex, trvalo to dva roky.

Prečo tak dlho?
Je to choroba tisícich tvárí a prejavuje sa veľmi rôznorodo. V niektorých prípadoch vôbec nie je jednoduché chorobu diagnostikovať, príznaky sa často pripisujú iným zdravotným problémom. Navyše, ide o autoimunitné neurologické ochorenie a občas sa zvykne skrývať.

Keď som si čítala, čo ľudí s touto chorobou čaká, nebolo mi všetko jedno. Človek je vlastne do konca života odkázaný na lieky a výsledkom aj tak môže byť invalidný vozík...
Priznám sa, že keď mi lekárka oznámila verdikt, aj som si poplakal. Kedysi som chcel ísť na medicínu a dodnes sa o túto oblasť zaujímam, takže som mal predstavu, čo to znamená. Bol to šok. Je to nevyliečiteľná choroba, aj keď jej progres sa dá v mnohých prípadoch liekmi spomaliť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.