Keď vo svojich verejných vystúpeniach rozoberáte Google a jeho praktiky, dosť z toho mrazí. Mať toľko dát o jednotlivých ľuďoch je odjakživa snom všetkých tajných služieb!
To áno. Mimochodom, ja som sa tým začal intenzívne zaoberať práve v dobe prvých veľkých afér s odpočúvaním šifrovanej komunikácie na internete v podaní americkej NSA (Národná bezpečnostná agentúra; v roku 2015 sa napr. prevalil škandál s odpočúvaním komunikácie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s generálnym tajomníkom OSN alebo francúzskym prezidentom, pozn. red.). Ale išlo aj o škandály Facebooku s únikmi dát používateľov (napr. kauza firmy Cambridge Analytica, ktorá využívala dáta desiatok miliónov používateľov Facebooku v rámci volebných kampaní v rôznych krajinách, pozn. red.).
Pre mnohých to bolo také prvé veľké vytriezvenie z internetu, zo zbierania dát od ľudí a z ich následného využitia. Ukázalo sa, že nič nie je samočinne dokonalé, bezúdržbové a bezpečné. Bokom toho všetkého však zostal stáť ešte oveľa väčší gigant, než je Facebook, ktorý zbiera násobne viac dát o nás všetkých. Hovorím o spoločnosti Google, ktorá v podstate poskytuje mnoho rôznych služieb a technické zázemie na prevádzku webových stránok. Vďaka tomu je Google rozlezený v podstate úplne všade, beží na pozadí a stále o vás zbiera všetky dáta. Jemu sa jednoducho nevyhnete.
Dáte nejaký príklad?
Tak napríklad české vládne stránky na očkovanie proti covidu. Keď si služby Googlu cielene zablokujete, potom sa do tohto systému vôbec nezaregistrujete. Úvodná stránka sa načíta, ale načítava sa stále dookola a nereaguje na zadané dáta. Naša štátna správa zrejme nevie urobiť registračnú webovú stránku bez komponentov Googlu. Dokonca som si s nimi kvôli tomu aj dopisoval, ale jednoducho máme smolu.
Ako laik žiadne komponenty od Googlu nevnímam.
Väčšina nástrojov od Googlu nie je pre bežného používateľa viditeľná na prvý pohľad. Ale vývojári vám to potvrdia. Tie služby totiž poskytuje Google zadarmo, často ako jediný. Napríklad pomáha tvorcom na ich webovkách alebo v aplikáciách ľahko rozoznávať, či sa prihlasuje reálny človek, alebo ide o nejakého softvérového robota. To má pre mnoho vývojárov reálnu hodnotu. Takže to zhrniem: Keď si vo svojom počítači zablokujete Facebook, potom v pokoji môžete fungovať ďalej, akurát nebudete mať prístup na jeho sociálne siete Facebook a Instagram. Bez Googlu to však takto jednoducho nepôjde. A často ani nebudete vedieť, prečo napríklad nemôžete sledovať objednanú zásielku od doručovacej služby. A pritom je to zrej...
Zostáva vám 85% na dočítanie.