Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.04.2021, 00:00

Zachránárska ikona vyvracia mýty. Prečo je vyťahovanie jazyka ľuďom v bezvedomí nezmysel?

  • Keď príde na záchranu človeka, mnohým z nás sa asi roztrasú ruky a nohy, z hlavy v tej chvíli vyfučia všetky teoretické poznatky o prvej pomoci, ktoré v nej sú, a časť ľudí radšej iba zostane stáť a nerobí nič.
  • Ikona slovenského záchranárstva Doc. MUDr. VILIAM DOBIÁŠ, PhD. (71), naučil generácie lekárov, ako treba postupovať, má za sebou nespočetné množstvá resuscitácií, zachránených životov.
  • Čo robiť v strese, keď treba zachraňovať život?
  • Ako rozoznať jednotlivé príznaky a o čom tie príznaky hovoria?
  • Ako by ste mohli zachrániť svoje deti, manželov, manželky či rodičov?
Zachránárska ikona vyvracia mýty. Prečo je vyťahovanie jazyka ľuďom v bezvedomí nezmysel?
Zdroj: Pavol Funtál

Medzi lekármi, ktorých ste učili, sa traduje vaša veta: „Čokoľvek urobiť je lepšie ako neurobiť nič.“ Je to tak pri zachraňovaní? Aj keď niekto nepostupuje správne, vždy je to lepšie, ako keby len stál?
Používam tú vetu často a súvisí s poskytovaním prvej pomoci. Druhá častá veta, ktorú používam, je – prvá pomoc sa nedá poskytnúť zle. Aj nedokonalá alebo neúplná prvá pomoc je lepšia ako žiadna. Ale je pravda aj to, že ľudia majú mnohé veci zafixované falošne, napríklad vyťahovanie jazyka pri bezvedomí, alebo strkanie predmetov medzi zuby pri epileptickom záchvate, čo nemá žiaden význam, nikdy to nebolo súčasťou prvej pomoci, dokonca to môže poškodiť.

Čo teda robiť pri bezvedomí?
V bezvedomí sa stratí napätie všetkého svalstva tela, preto človek padne, prípadne ak sedí v kresle, tak ovisne. Stratí sa aj napätie svalstva v tvári, krku, spodiny ústnej dutiny, svalstva jazyka a ochabnutím tohto svalstva dôjde k uzavretiu horných dýchacích ciest. Človek by aj mohol mať dychovú aktivitu, ale dýchacie cesty sú mechanicky uzavreté, nepriechodné. Tak sa skrátene začalo hovoriť, že v bezvedomí zapadne jazyk. A mnohí si to vykladajú tak, že ho teda treba vytiahnuť.

Čo je lepšie urobiť namiesto vytiahnutia jazyka?
Zakloniť hlavu. Skúste si aj teraz sám zakloniť hlavu silno dozadu a budete cítiť, ako sa napína svalstvo na krku. Záklonom hlavy nahradíme stratené napätie svalstva, obnovíme ho a spriechodníme dýchacie cesty.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.