Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
02.04.2021, 00:00

Koronavírusu SARS-CoV-2 sa už nezbavíme, hovorí expert. Prečo sa bojí chrípky na budúci rok?

  • Pôvodne sa chcel venovať prírodným vedám a zbierať motýle. A dodnes si myslí, že by sa najlepšie cítil v Národnom múzeu, kde by si mohol pripichovať modráčiky do pekných krabíc.
  • „Na medicínu ma poslala mamička. Priala si, aby som bol detský doktor,“ usmieva sa profesor MUDr. LADISLAV MACHALA (67), Ph.D.
  • „Už počas štúdia medicíny ma však zaujímali patogény – vírusy a baktérie. V nich som si našiel ten svoj ,stratený raj živej prírody‘. Potreboval som, aby moja profesia lekára nebola len o ľuďoch, aby tam boli ešte ďalšie organizmy.“
  • Nakoniec zakotvil na Klinike infekčných parazitárnych a tropických chorôb pražskej FN Na Bulovce.
  • Patrí k špičkovým odborníkom na vírusové infekcie a zaoberá sa situáciou okolo pandémie koronavírusu.
  • Ktorý vírus bol najväčším zabijakom v dejinách? A prečo sa bojí chrípky na budúci rok?
Koronavírusu SARS-CoV-2 sa už nezbavíme, hovorí expert. Prečo sa bojí chrípky na budúci rok?
Zdroj: Reuters

Pred deviatimi rokmi ste s biochemikom profesorom Janom Konvalinkom vydali knihu Vírusy pre 21. storočie. Hneď v úvode vysvetľujete, že vírusy sú kúsky dedičnej informácie a že už slávny britský imunológ a nositeľ Nobelovej ceny Peter Medawar napísal, že vírus je zlá správa zabalená do bielkoviny. Môže to byť aj dobrá správa?
Aby som to uviedol na pravú mieru – nemusí to vždy byť len zlá správa a ani nemusí byť zabalená len do bielkoviny. A vášnivé debaty sa vedú aj o tom, či sú vírusy vôbec živé. Podľa môjho názoru skôr nie sú. Na život a na rozmnožovanie totiž potrebujú živú bunku. Až vďaka nej sú schopné vytvárať svoje kópie a vnikať do ďalších buniek. Ale nech už sú živé alebo nie, bez nich by sa celý náš ekosystém pokrútil alebo by vyzeral úplne inak. S vírusmi žijeme od začiatku sveta. Vyvíjajú na nás evolučný tlak, ktorý trénuje našu imunitu, čo je pre naše telo dôležité a prínosné. Samozrejme, môže sa stať aj to, že vírus naše bunky využije na množenie a potom ich zničí alebo zmení ich fungovanie, čo vedie k chorobe a niekedy až k smrti. Ale vírusy nám môžu aj dobre slúžiť. Možno ich napríklad využiť v rámci fagoterapie (fago ako predpona z gréckeho phagein, teda jesť, konzumovať, v prenesenom zmysle slova – bunka pohlcujúca drobné častice, najmä mikróby, pozn. red.).

Čo to je?
Druh liečby. Mnoho baktérií si voči dostupným antibiotikám vytvorilo už taký vysoký stupeň rezistencie, že niektorých pacientov už nemáme čím liečiť. A tu by mohli pomôcť špecifické vírusy, takzvané fagy, ktoré sú úzko špecializované na konkrétne baktérie a vedia ich zničiť. Výhodou fagoterapie je, že s ňou, na rozdiel od antibiotík, nie sú spojené žiadne nežiaduce účinky. Ani pre pacienta, ani pre ekosystém.

Vírusy nám môžu byť nápomocné aj v ďalšej liečbe?
Určite. Vedia totiž presne doraziť do buniek, ktoré im v tele určíme, a doniesť tam potrebnú informáciu. To sa teraz využíva aj v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 vakcínami s adenovírusovým nosičom. V týchto očkovacích látkach sú „skrotené“ adenovírusy (oslabené a „vypitvané“ vírusy, ktoré inak spôsobujú ľahké prechladnutie, využívajú vakcíny AstraZeneca či ruský Sputnik V, pozn. red.), a tie donesú určenú genetickú informáciu do našej bunky. Tam sa potom spustí výroba spike proteínu (časť koronavírusu; akýsi kľúč, ktorým si vírus „odomkne“ zámok do ľudskej bunky, pozn. red.), proti ktorému si následne začneme vytvárať protilátky a imunitu. Tento systém sa skúšal už predtým na úpravu niektorých genetických chýb.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.