Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.04.2021, 00:00

Zmysel, o ktorý nás covid oberá. Čuchová pamäť je ešte silnejšia a trvácnejšia než zraková

  • Hoci za najdôležitejšie zo zmyslov považujeme zrak a sluch, potrebné sú i ostatné tri.
  • Na to, aký je pre nás potrebný čuch, prídeme, až keď ho stratíme.
  • „Pokým čuch funguje, tak ho berieme automaticky, ale ak ho stratíme, je to veľké ochudobnenie,“ vraví doc. MUDr. PAVEL DOLEŽAL, CSc., mim. prof. (61), prednosta Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku, Univerzitnej nemocnice sv. Michala a Slovenskej zdravotníckej Univerzity v Bratislave.
  • Čo všetko vírus v nose pokazí? Aké iné ochorenia nás môžu obrať o čuch? Ako je to s chuťou, ktorá s čuchom priamo súvisí?
Zmysel, o ktorý nás covid oberá. Čuchová pamäť je ešte silnejšia a trvácnejšia než zraková
Zdroj: Reuters

Ste odborným garantom projektu Slovenskej akadémie vied Čuch a COVID. O čom je tento projekt?
V zásade je to o tom, aby sme sa nejako postarali o pacientov, ktorí prekonali infekciu COVID-19 a ako jediný trvalý príznak im ostala porucha čuchu, niekedy spojená aj s poruchou chuti. Tieto dva zmysly sa totiž jednoznačne nedajú úplne oddeliť. Mnohí pacienti majú síce iba poruchu čuchu, ale tým, že sú ochudobnení o čuchový vnem, vnímajú chute trochu inak a spájajú to dohromady, pritom chuť aj cítia.

Čo v tomto prípade znamená „postarať sa o nich“?
Potrebujeme ich vyšetriť a zistiť, aký majú nález v nosovej dutine a prinosových dutinách a či príčinou poruchy čuchu môže byť aj niečo iné, čo vieme liečiť.

Na internetovej stránke projektu www.cuch.sk je online test pre ľudí s poruchou čuchu. Ako sa otestujú?
Zaregistrujú sa a poštou dostanú farebne odlíšené fixky s piatimi vôňami. Sú to dosť jemné, no typické vône. Ľudia ich ovoňajú a identifikujú.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.