Situácia v krajine sa zásadne zmenila 7. októbra 2023 po útoku Hamasu na Izrael, počas ktorého zomrelo asi 1200 ľudí. Izrael v ten istý deň odpovedal bombardovaním Pásma Gazy. Ako situáciu prežíval Peter Ľacho, ktorý odtiaľ býva približne 20 kilometrov.
"Z nášho mesta zabili 52 ľudí. Prakticky nad mojím domom asi tri hodiny lietal vrtuľník a z neho oznamovali, aby ľudia zostali vo svojich domoch a nevychádzali von, pretože prišli teroristi. Ale my sme vôbec netušili, koľko ich tu je. Netušili sme, že ich tu boli stovky. Ľudia boli úplne v šoku," opísal Ľacho.
Dodal tiež, že po nejakom čase sa k útokom pridal Irán, ktorý na územie Izraela posielal rakety. Ako sa žije pod neustálou hrozbou sirén a rakiet? "Každý byt a dom, ktorý sa stavia, má jednu miestnosť vyhradenú ako bunker a tie nové sú postavené už aj tak, že chránia aj pred chemickým útokom," hovorí Slovák, ktorý v Izraeli žije viac ako 20 rokov. Vláda občanov, podľa neho, pred možnou hrozbou varuje cez mobilné telefóny.
"V prvej fáze dostávame správy s hlasným červeným blikaním telefónu, že by sme sa mali zdržiavať pri bunkroch a poslednou fázou je siréna, keď ideme do krytov. Ostaneme tam dovtedy, kým zas nedostaneme správu, že môžeme ísť von," hovorí Ľacho.
Ako sa dá v takejto situácii fungovať? "My tu žijeme každodenne s nejakými konfliktmi, útokmi, vraždami. Vy v Európe o tom viete veľmi málo. Áno, zvykli sme si na to a je to súčasť nášho života," vysvetľuje Ľacho, podľa ktorého to človek, ktorý nežije v Izraeli dlhšie, nemôže pochopiť.
"Keď na vás letí raketa a čakáte, kam padne. Keď vám okolo hlavy letí guľka. Kým to nezažijete, tak to nepochopíte," uzatvára z Izraela Peter Ľacho.
Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste A predsa sa točí.

