Dobrý deň, vitajte v štúdiu. Dnes sa zúčastníte na konferencii slovenskej liberálnej strany na tému Neodmysliteľne nestabilnej menovej únie. To je šťavnatý názov, tak aké sú korene nestability európskej menovej únie?
V skratke, to, čo ECB a otcovia EÚ prezentujú, je jednotná európska menová politika. No jednota v tomto prípade znamená jednu menovú politiku pre všetkých. Teda aj jedna úroková sadzba a úroková politika pre všetkých. No to je problém, lebo tu máme 19 heterogénnych krajín s rôznou konkurencieschopnosťou, priemyselnou a fiškálnou politikou a rozdielnou úrovňou deficitu. No a jednota v tejto rôznorodosti je výzvou. Mnoho problémov v tejto menovej únii je spôsobených práve touto diverzitou.
To je jeden problém, druhým je inštitucionálne usporiadanie. ECB je zodpovedná za menovú politiku, ktorá by mala podporovať hospodársku politiku. No žiadna európska hospodárska politika neexistuje, lebo každá krajina má vlastnú národnú politiku. Francúzska energetická politika je úplne odlišná od nemeckej. Ako sa dá podporiť hospodárska politika, ktorá na európskej úrovni nikdy nebola definovaná?
Kombinácia dohľadu rizikovosti bánk, ktoré vlastnia 80 percent aktív v eurozóne, stanovovať úrokové sadzby a viesť politiku kvantitatívneho uvoľňovania, ktorá určuje riziko, je nekompatibilné. Koncept jednotnej meny a inštitucionálne nastavenie, ktoré sú pôvodom nestability. A ja som odporcom nestability. Tej je vo svete až príliš veľa. Komunikácia, ale aj propaganda zo strany ECB sú v rozpore s mojím akademickým presvedčením.
No na začiatku, keď vznikala myšlienka jednotnej meny, ktorej je ECB len produktom a akousi inštitucionálnou strechou, tak zakladajúci „krstní otcovia“ menovej únie stanovili isté kritériá, ktoré musia krajiny vstupujúce do spoločnej meny splniť. No dlhové a deficitné kritériá mnohé z krajín nespĺňali. Toto pokrivenie princípov hneď na samotnom počiatku je „koreňom všetkého zla“?
Nenazval by som to „koreňom všetkého zla“, lebo je to príliš emocionálne a toto je veľmi racionálna záležitosť. Hneď na počiatku menovej únie existovalo jedno veľké nedorozumenie reprezentované ideou Francúza menom Delors. On bol „krstný otcom“ európskej menovej únie, ako to voláte, a on chcel zrušiť nemeckú marku. Bol to politik na čele Európskej komisie, ktorého jedinou úlohou bolo raz a navždy skoncovať s nemeckou markou a monetárnou hegemóniou...
Zostáva vám 85% na dočítanie.