StoryEditor

Nebojím sa nazvať to, čo sa dnes na Slovensku deje, medvedím masakrom, hovorí exkoordinátor zásahového tímu

05.12.2024, 15:12

V rozhovore s environmentálnym ekológom Mariánom Hletkom sa dozviete:

  • Prečo sa utrácajú aj medvede, ktoré nespôsobujú problémy.
  • Prečo sa na zvieratá strieľa namiesto eutanázie.
  • Aké preventívne opatrenia sú potrebné.
  • A čo by spôsobilo, ak by sa stanovila kvóta na odstrel vlka.

Medveďov na Slovensku strieľame viac, ochranári majú navyše podozrenie, že sa to nedeje zákonným postupom. Marián Hletko z iniciatívy My sme les predtým pôsobil ako koordinátor Zásahového tímu pre medveďa hnedého. V relácii Doslova vysvetľuje, že počet zastrelených medveďov za posledné mesiace stúpol výrazne.

„Nebojím sa nazvať to, čo sa dnes na Slovensku deje, ako medvedí masaker. K 25. októbru tohto roka bolo už zastrelených najmenej 89 medveďov, pritom v súčasnosti to už môže byť stovka,“ upozorňuje Hletko, ktorý je vyštudovaný environmentálny ekológ. Je to najvyšší počet za posledných 24 rokov.

Dohody sú problematické

Viac usmrtených medveďov pritom nepriniesla novela zákona z mája tohto roka. „Tá novela zákona o odstrele medveďov, ktorú inicioval Tomáš Taraba, nemala nejaký zásadný vplyv na populáciu medveďa. Ministerstvo životného prostredia od účinnosti toho zákona vydalo len dve výnimky na odstrel medveďov. A podľa mojich informácií nebol na tieto výnimky doposiaľ zastrelený žiaden medveď.“ Zmena zákona, ktorá bola podľa koalície nevyhnutná, sa tak v realite vôbec neuplatňuje.

Ochranári navyše upozornili na problematické dohody medzi Štátnou ochrano...

Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
menuLevel = 3, menuRoute = tv/relacie/doslova, menuAlias = doslova, menuRouteLevel0 = tv, homepage = false
14. január 2026 15:46